Pierwsze Krzyże Rycerskie Świętego Floriana przyznane

Kapituła Krzyża Rycerskiego „Za Męstwo, Ratowanie Życia I Ochronę Mienia” nadała pierwsze odznaczenia. Krzyżami uhonorowano tragicznie zmarłych strażaków z Czernikowa, a także sześciu innych druhów, którzy nieśli pomoc poza służbą w OSP.

Krzyż Rycerski Świętego Floriana „Za Męstwo, Ratowanie Życia I Ochronę Mienia”, został ustanowiony w 100-lecie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przez Zarząd Główny Związku. Zgodnie z regulaminem, może być nadany za wyjątkową ofiarność i odwagę wykazaną w trakcie prowadzonych działań ratowniczych. Regulamin wyszczególnia m.in. odnalezienie, wyniesienie (wyprowadzenie) osoby, ze strefy bezpośredniego zagrożenia od czynników niebezpiecznych dla życia lub zdrowia. Jak również prowadzenie działań z narażeniem własnego zdrowia i życia w konsekwencji, czego zostało uratowane mienie znacznej wartości.

Odznaczenie może być nadane strażakom ochotniczych straży pożarnych, którzy wykazali się szczególną postawą zarówno podczas zorganizowanych działań ratowniczych, jak też działań podejmowanych samodzielnie. Krzyżem będą mogli być również honorowani członkowie zagranicznych służb ratowniczych, którzy w ramach prowadzonych akcji ratowniczych uratowali życie obywateli polskich.

Krzyż Rycerski nadaje uchwałą 5-osobowa kapituła. Obecnie tworzą ją: prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemar Pawlak, a także czterej inni członkowie Zarządu Głównego: Janusz Konieczny, Marian Starownik, Wiesław Leśniakiewicz, Eugeniusz Grzeszczak. W niedalekiej przyszłości oprócz Prezesa ZG ZOSP RP zasiądą w niej czterej kawalerowie Krzyża. Kadencje kapituły będą powiązane z kadencją Zarządu Głównego Związku OSP RP.

Pierwsi Kawalerowie

Uchwałą kapituły z 3 grudnia br. pierwszymi kawalerami Krzyża Rycerskiego zostali dh Ewelina Marchlewska i dh Jan Zdzisław Kwiatkowski. Oboje zginęli o poranku 2 grudnia 2021 roku w wypadku drogowym, z udziałem samochodu pożarniczego OSP Czernikowo, którym udawali się do pożaru sadzy w kominie budynku mieszkalnego w pobliskich Liciszewach.

Drugą uchwałę w sprawie nadania Krzyża Rycerskiego kapituła podjęła tydzień później (10.12.2021). Tym razem uhonorowano sześciu strażaków ochotniczych straży pożarnych, którzy poza służbą, narażając swoje życie podjęli się ratowania ludzi znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu życia.

We wtorek (14.12) odbyła się ceremonia udekorowania wyróżnionych druhów. Poniżej – za Związkiem OSP RP – sylwetki odznaczonych strażaków.

  • Druh Michał Klugowski – 6 lipca 2019 roku strażak Ochotniczej Straży Pożarnej Lulkowo Druh Michał Klugowski spostrzegł poważny wypadek drogowy na skrzyżowaniu ulic w Toruniu. Zderzyły się dwa samochody osobowe. Strażak natychmiast ruszył na pomoc. Dokonał oceny stanu rannego mężczyzny zakleszczonego w pojeździe, udrożnił górne drogi oddechowe i rozpoczął tamowanie krwotoków stanowiących bezpośrednie zagrożenie życia. Do czasu przyjazdu straży pożarnej udzielał pomocy przez wybitą w pojeździe szybę. Strażak podczas akcji doznał okaleczeń dłoni i przedramion.
  • Druh Marcin Mitkowski – 19 sierpnia 2017 roku strażak Ochotniczej Straży Pożarnej Małdyty Marcin Mitkowki, jadąc służbową ciężarówką przez Czechy, zatrzymał się w korku na autostradzie około 60 km przed przejściem granicznym z Polską. Po chwili spostrzegł w lusterku wstecznym poważny wypadek. Palił się mocno zdeformowany samochód. Strażak natychmiast ruszył na pomoc. Zdołał wydobyć z wraku rannego kierowcę i ewakuować na bezpieczną odległość, pomimo braku pomocy ze strony innych kierowców. Uległ poparzeniom i ranom ciętym, których blizny na rękach i nogach pozostały na trwałe
  • Druh Jan Frąckowiak – 1 czerwca 2021 roku strażak Ochotniczej Straży Pożarnej Wszembórz Druh Jan Frąckowiak spostrzegł pożar domu sąsiadów w Cieślach Małych i natychmiast ruszył na pomoc. Paliła się kotłownia, a ogień wraz z trującymi gazami przedostawał się przez otwarte drzwi do wnętrza domu. Otrzymał informację, że w domu pozostało roczne dziecko. Druh Jan wszedł do palącego się domu, osłaniając głowę zmoczoną koszulą, odnalazł i uratował dziecko wyskakując z nim przez okno.
  • Druhowie Bartosz Żółtowski, Hubert Owczarek, Paweł Górski – 13 czerwca 2020 roku w miejscowości Kosewo Plaża podczas letniego wypoczynku nad brzegiem Wkry dwójka kąpiących się dzieci (rodzeństwo: 9-letni chłopiec i 12-letnia dziewczynka) nagle została porwana przez nurt rzeki. Przebywający w pobliżu strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej Borzęcin Duży Druhowie: Hubert Owczarek, Paweł Górski i Bartosz Żółtowski zaalarmowani przez świadków tego tragicznego zdarzenia, ruszyli z pomocą. Hubert Owczarek i Paweł Górski usiłowali wydobyć dzieci na brzeg, jednak wartki nurt sprawiał, że nie było to łatwe. Na pomoc pospieszył ich kolega Bartosz Żółtowski, któremu udało się przejąć chłopca i dopłynąć z nim do brzegu. Chwilę później Hubert Owczarek i Paweł Górski, z pomocą nadpływających kajakarzy, wydobyli na brzeg również dziewczynkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »