Dobro wraca: Strażacy z Gaszyna otrzymali nowoczesny sprzęt od Fundacji Siepomaga.

Rok temu strażak-ochotnik z Gaszyna wyzwolił w internecie wielką akcję wsparcia zbiórek na Siepomaga.pl dla dzieci chorych na SMA: #GaszynChallenge. Dobro wraca. Teraz Fundacja Siepomaga odpowiedziała na prośbę druhów i przekazała gaszyńskiej strażnicy nowoczesny sprzęt o wartości ok. 150 tys złotych.

Chyba wszyscy słyszeli o “Gaszyn Challenge” – wielkiej akcji charytatywnej, w ramach której nominowani wykonywali 10 pompek lub 10 przysiadów i wpłacali minimum 5 zł na rzecz zbiórki dla chorego, prowadzonej przez platformę siepomaga.pl. Osoby nominowane miały 48 godzin na wykonanie ćwiczenia i mogły nominować do wykonania zadania kolejne 3 osoby lub instytucje. Pomysłodawcą i inicjatorem akcji był strażak-ochotnik z Gaszyna druh Marcin Topór. W maju 2020 wykonał pierwsze 10 pompek, wrzucił film do internetu i nominował do akcji kolejne osoby m.in. strażaczki z Gaszyna. Akcja zakładała uzbieranie 6.000 zł, aktywizację mieszkańców Gaszyna. Wkrótce akcja ogarnęła całą Polskę! Pompowali strażacy, wojskowi, ratownicy, duchowni, sportowcy, czołgiści, gospodynie – wszyscy. Akcja #GaszynChallenge dotarła nawet na Antarktydę! Wykonano miliony pompek. Na Siepomaga.pl powstało ponad 130 skarbonek, które zostały “napompowane” kwotą ponad 6,8 mln złotych dla chorych na SMA.

Dobro wraca.

W listopadzie br. Ochotnicza Straż Pożarna w Gaszynie zwróciła się do Fundacji Siepomaga z prośbą o pomoc w zakupie nowoczesnego wyposażenia dla jednostki. Fundacja Siepomaga, która prowadzi największy zbiórkowy portal Siepomaga.pl, postanowiła wesprzeć gaszyńskich strażaków. Do strażaków-ochotników z Gaszyna trafiło  sfinansowane przez fundację nowoczesne wyposażenie m.in. zestaw specjalistycznych narzędzi hydraulicznych ratownictwa technicznego oraz osobiste wyposażenie ratowników m.in. aparaty powietrzne, lekkie kaski ochronne.

Darowizna Fundacji Siepomaga to dla nas ogromne wsparcie! Mamy nadzieję, że zostanie ona zauważona przez lokalne władze gminne i wojewódzkie, które również dołożą swoją cegiełkę do podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców Gaszyna i gminy Wieluń – mówi Marcin Topór, naczelnik OSP Gaszyn.

Mają “poparcie”, czekają na wsparcie

Gaszyńska jednostka to obecnie 15 przeszkolonych ratowników i kolejnych 6 czekających na szkolenia. Druhowie z Gaszyna, położonego przy ruchliwej DK45, są gotowi ratować życie i nieść pomoc przez całą dobę przez 365 dni w roku.

Obecnie brakuje nam tylko średniego samochodu bojowego. Taki pojazd jest posiada zbiornik środka gaśniczego powyżej 2.500 litrów i umożliwiłby nam zabezpieczanie miejsce akcji w jej początkowej fazie – mówi naczelnik OSP Gaszyn i opisuje różnice na strażackim “zapleczu” zawodowców i ochotników: Strażak PSP przychodzi na służbę, gdzie otrzymuje niezbędny sprzęt, jego narzędzia do pracy. Strażacy OSP, żeby działać, żeby mieć czym wyjechać na akcje, muszą wcześniej taki sprzęt sami zdobyć, znaleźć jego sfinansowanie”.

Dodaje, że w sprawie zakupu nowego wozu bojowego jednostka z Gaszyna uzyskała “poparcie” władz samorządowych i komendanta powiatowego PSP, ale “poparcie” to za mało.

Musimy sami zdobyć środki finansowe na zakup takiego wozu – wyjaśnia Marcin Topór.

Zakup nowego wozu bojowego dla strażaków z Gaszyna można wesprzeć poprzez skarbonkę na Siepomaga.pl https://www.siepomaga.pl/gaszynosp.

W Bejrucie i na biebrzańskich bagnach

Fundacja Siepomaga już wielokrotnie wspierała strażaków i służby ratownicze. Dwa lata temu, podczas dramatycznego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym, dzięki zbiórce na Siepomaga.pl https://www.siepomaga.pl/biebrza fundacja sfinansowała pracę helikoptera obserwacyjnego, który koordynował trudną akcję gaśniczą i zakupiła na potrzeby walki z pożarem kosze gaśnicze i zbiorniki paliwowe. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie otrzymała od fundacji nowy lekki rozpoznawczo-ratowniczy pojazd Polaris Ranger XP 1000 wraz z przyczepą do przewozu pojazdów specjalnych, a do komendy w Sokółce trafił lekki samochód rozpoznawczy z napędem 4×4. Dzięki internetowej zbiórce https://www.siepomaga.pl/bejrut Fundacja Siepomaga wspólnie z fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przekazała zakupione w Polsce specjalistyczne urządzenia strażakom w Bejrucie (Liban), którzy podczas tragicznego wybuchu portowego magazynu saletry amonowej (2020) stracili bazę w zrujnowanej katastrofą dzielnicy Karantina.

Zakup wyposażenia dla strażaków z Gaszyna był możliwy dzięki środkom z 1% podatku zebranym przez Fundację Siepomaga w ub. roku.

Autor: Fundacja Siepomaga
Fotografia nagłówkowa: OSP Gaszyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »