Strażacki konwój humanitarny dotarł do Kijowa

Sześć strażackich ciężarówek z naczepami i bus oraz piętnastu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. W takim składzie wyruszył wczoraj z Polski konwój z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Ma on związek ze spodziewaną inwazją militarną Rosji na ten kraj. Dziś polscy strażacy dotarli do celu.

W konwoju strażacy przewieźli na Ukrainę materiały udostępnione z magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Mają to być m.in.: łóżka polowe, środki medyczne, koce i pościel. Zgodnie z założeniem z pomocy tej skorzysta ludność, która w razie eskalacji konfliktu będzie zmuszona do ucieczki z miejsca zamieszkania. W konwoju znalazły się również maseczki chroniące przed zakażeniem koronawirusem SARS Cov-2.

W skład grupy ratowniczej realizującej transport wchodzi 15 strażaków oraz 7 pojazdów Państwowej Straży Pożarnej z: Komendy Głównej PSP, KW PSP w Poznaniu, SA PSP w Poznaniu, KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim,  KW PSP w Warszawie, JRG nr 17 KM PSP w Warszawie, SGSP, SP PSP w Bydgoszczy oraz CS PSP w Częstochowie – informuje Komenda Główna PSP.

Dowódcą grupy jest pełniący służbę w Biurze Planowania Operacyjnego KG PSP, st. kpt. Jakub Siczek. Jest to kolejna zagraniczna misja PSP, pod jego dowództwem. Wcześniej, kierował on np. grupą strażaków, która wykonywała testy na zakażenie koronawirusem SARS Cov-2 na Słowacji.

Konwój dotarł dziś (wtorek 1.02) do ukraińskiej stolicy. Przekazanie dostarczonych materiałów odbyło się na terenie jednej z kijowskich jednostek straży pożarnej. Obecny był przy tym szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Powrót misji strażackiej planowany jest na jutro. Jak wylicza Komenda Główna, realizowany konwój jest 14. zagraniczną misją Państwowej Straży Pożarnej w ciągu ostatnich dwóch lat.

Konwój realizowany przez strażaków PSP to jedynie fragment pomocy humanitarnej z Polski dla Ukrainy. Jak ustaliło radio RMF FM. Polski rząd wysłał na Ukrainę 29 ciężarówek, którymi przewieziono 9 tys. kompletów łóżek polowych z materacami, kocami i pościelą. W naczepach znalazła się także różnego rodzaju odzież, materiały opatrunkowe i 2 mln sztuk maseczek ochronnych.

Fotografia nagłówkowa: Państwowa Straż Pożarna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »