Jelcz-Laskowice. Pożar neogotyckiego pałacu

Pięćdziesięciu strażaków walczyło z pożarem dachu XIX-wiecznego pałacu w miejscowości Jelcz-Laskowice w województwie dolnośląskim. Ogień na dachu budynku zauważono w środę przed południem. Mimo wielogodzinnej akcji konstrukcja dachu spłonęła niemal całkowicie.

Jelcz-Laskowice. W środę (26.06) o godzinie 11:37 oławscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze zabytkowego pałacu w miejscowości Jelcz-Laskowice przy ulicy Wrocławskiej. Pożar objął poddasze oraz dach neogotyckiej budowli z końca XIX wieku. Na miejsce skierowano zastępy z lokalnych jednostek PSP i OSP.

Gdy pierwsi ratownicy dotarli na miejsce ogień zajmował już ok. 1/4 powierzchni poddasza. W niedługim czasie na miejsce przybyło trzynaście zastępów strażackich, w tym dwa wysięgniki. Z ich pomocą strażacy podawali prądy wody w natarciu na płonący dach, a także konstrukcję poddasza. W dalszym ciągu jednak pożar zwiększał swoją powierzchnię, zajmując ok. 90 procent powierzchni dachu o wymiarach ok. 25 x 35 metrów. Z Wrocławia zadysponowano do pomocy samochód specjalistyczny z drabiną.

Pożar zlokalizowano po kilku godzinach akcji gaśniczej. Wówczas w działania zaangażowanych było pięćdziesięciu strażaków z siedemnastu zastępów PSP i OSP. Przez kolejnych kilka godzin kontynuowano dogaszanie zarzewi oraz przeszukiwanie pogorzeliska. Wiadomo, że w pożarze nie było osób poszkodowanych.

Po zakończeniu akcji gaśniczej do pracy przystąpili policyjni dochodzeniowcy. Ustalają okoliczności i przyczyny powstania pożaru. Według pojawiających się informacji, w dniu pożaru na obiekcie wykonywano prace dekarskie. Nie można więc wykluczyć, że do zaprószenia ognia przyczynili się pracownicy.

Dwukondygnacyjny pałac z poddaszem przy ulicy Wrocławskiej w Jelczu-Laskowicach wzniesiono w 1894 roku. Aktualnie znajduje się w rękach prywatnych. Jest to kolejny pożar zabytkowego pałacu na Dolnym Śląsku w ostatnim czasie. Póki co jednak trudno łączyć ze sobą wszystkie te zdarzenia.

Fotografia nagłówkowa: mł. bryg. Bartłomiej Marcinów, KP PSP Oława


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »