Nawałnice w Małopolsce. Ponad 400 interwencji strażaków

17.07.2023 r. obszar wielu regionów w woj. małopolskim został dotknięty gwałtownymi opadami deszczu, co spowodowało ogromne wyzwania dla służb ratowniczych. Strażacy musieli podjąć ponad 400 interwencji w celu udzielenia pomocy mieszkańcom.

Nawałnice i intensywne opady deszczu towarzyszące temu zjawisku przyczyniły się do wystąpienia poważnych zagrożeń. Gwałtowny napływ wody, podtopienia ulic, zalania piwnic i mieszkań – z takimi zdarzeniami strażacy musieli zmierzyć się w dniu 17.07.2023 r.

W obliczu tych trudnych warunków strażacy stanęli na wysokości zadania, oferując wsparcie i ratunek potrzebującym.

Interwencje obejmowały szeroki zakres działań. Wielu strażaków pracowało bezustannie, by zminimalizować skutki intensywnych opadów deszczu. Było to zadanie wymagające dużej determinacji, odwagi i zaangażowania. Pomimo tych trudności, strażacy nieśli pomoc z niezłomnym profesjonalizmem, wykorzystując swoje umiejętności i doświadczenie, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Przykłady interwencji:

1. Ratułów, pow. nowotarski – Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren akcji poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego i stożków ostrzegawczych. W trakcie przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że w wyniku silnych wiatrów złamaniu uległo drzewo, które spadło na budynek gospodarczy. Działania straży pożarnej polegały na usunięciu złamanego drzewa przy pomocy pilarek spalinowych oraz ciągnika z żurawiem JCB Fastrac.

2. Rabka Zdrój, pow. nowotarski – Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działań. W trakcie rozpoznania ustalono, że w budynku mieszkalnym znajduje się zalana wodą piwnica. Działania straży polegały na wypompowaniu wody przy użyciu pompy szlamowej.

3. Konina, pow. limanowski – Po przybyciu na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu ustalono: Pożar budynku gospodarczego murowanego, w którym znajdowała się stolarnia. Pierwsze przybyłe na miejsce zastępy zabezpieczyły miejsce zdarzenia, podały 2 linie wody w natarciu na paląca się część budynku gospodarczego oraz 1 linie wody w obronie na przyległą wiatę pod którą znajdowała się tarcica. Po ugaszeniu obiektu przystąpiono do rozbiórki elementów konstrukcji dachu, które stwarzały zagrożenie, oraz przeszukania i przelania wodą pogorzeliska. Następnie przystąpiono do usunięcia tlących się trocin, które przylegały do ściany budynku od zewnątrz wraz z jednoczesnym ich dogaszeniem. Podczas prowadzonych działań gaśniczych wykorzystywano kamerę termowizyjną w celu kontroli temperatury w pomieszczeniach zagrożonych oraz objętych pożarem.

Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP; Zdjęcia – archiwum PSP


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »