#MisjaGrecja2021: Mieli wracać, zostaną dłużej

Jeszcze w niedzielę dowództwo polskiej grupy ratowniczej w Grecji informowało o zakończeniu działań. Rozpoczęto też przygotowania do powrotu do Polski. Okazało się jednak, że Polacy zostaną w Grecji dłużej. Z wyspy Eubea, gdzie wszystkie pożary ugaszono, przenieśli się w rejon Aten.

W sobotę odbyła się w Atenach odprawa greckiego wiceministra ds. ochrony ludności i szefa greckiej straży pożarnej z przedstawicielami zagranicznych grup ratowniczych. Spotkanie dotyczyło oceny sytuacji pożarowej na terenie kraju. Polską grupę reprezentował jej dowódca bryg. Michał Langner, na co dzień zastępca Dyrektora KCKRiOL KG PSP.

Zgodnie z ustaleniami dziś i jutro (14-15.08 – przyp. red.) sytuacja pożarowa ma być monitorowana ze względu na warunki pogodowe (wg prognoz miał się zwiększyć wiatr). Jeżeli sytuacja pożarowa się nie pogorszy, to zakończenie działań dla sił międzynarodowych planowane jest na 16 sierpnia – przekazała w komunikacie Państwowa Straż Pożarna.

Strażacy z polskich modułów GFFFV w niedzielę zakończyli działania gaśnicze na wyspie Eubea. W poniedziałek przeprowadzili patrole oraz oczyszczanie dróg z powalonych spalonych drzew. Po odpoczynku w bazie zajęli się przygotowaniami do zwinięcia bazy operacji i powrotu do Polski. Wyjazd do kraju miał nastąpić dziś, a powrót przewidziano na piątek.

Wielu członków polskiej misji ratowniczo-gaśniczej z pewnością była już myślami w domu. Jednak w poniedziałek w godzinach popołudniowych strona grecka zwróciła się z prośbą o dalszą pomoc w walce z pożarami. W okolicach Aten pojawiły się nowe ogniska pożarów, które gwałtownie rozwijają się. Moduł wielkopolski wyruszył z bazy na Eubei w poniedziałkowy wieczór. Z kolei moduł dolnośląski dołączy dziś.

Jak przekazuje PSP – Nasi strażacy będą prowadzić akcje w okolicach Villia Attica na zachód od Aten i Keratea w okolicach lotniska na płd.-wsch. od Aten.

W Villia Attica powstaje również nowa baza operacji.

Na razie nie wiadomo jak długo potrwa druga część misji. Silny wiatr wzmaga rozwój pożarów w tym regionie Grecji.

Fotorelacja: kpt. Piotr Zwarycz / Zespół Prasowy KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »