Zbierają złom na nowy samochód. Zostali okradzeni

Około 10 tys. złotych wyniosły straty po kilku kradzieżach złomu, jaki druhowie z Mostek zebrali w celu sfinansowania zakupu nowego samochodu ratowniczego. Policja ustaliła sprawców. Dwóch zatrzymano, trzeci nadal jest poszukiwany. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Zbiórki złomu, czy tzw. elektrośmieci, to nie wątpliwie jedna z najpopularniejszych form wsparcia budżetu ochotniczych straży pożarnych. Zebrane w ten sposób pieniądze mogą posłużyć na zwiększenie własnego udziału w sfinansowaniu zakupu sprzętu ratowniczego, odzieży ochronnej, czy nawet samochodu pożarniczego. Zbiórki takie cieszą się niemałym zainteresowaniem lokalnych społeczności, które pozbywają się niepotrzebnych, zużytych sprzętów, jednocześnie wspierając lokalne straże. Coraz częściej też, inicjatywy takie spotykają się z zainteresowaniem ludzi, dla których jest to łatwy sposób na zarobek. Zdaje się, że tak miało być chociażby w Mostkach koło Świebodzina w województwie lubuskim.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mostkach intensywnie działa na rzecz zakupu nowego samochodu ratowniczego już od dawna. Na ich wyposażeniu jest leciwy i wysłużony ŻUK. Od nie dawna druhowie korzystają z pojazdu użyczonego przez inną jednostkę. Jest to jednak tylko doraźne rozwiązanie. Stąd starania o pozyskanie nowego pojazdu. Aby taki zakup ziścił się jak najszybciej druhowie organizują szereg przedsięwzięć, które przybliżą ich do zakupu wymarzonego auta. Strażacy organizują m.in. dyskoteki, sesje zdjęciowe, a także zbiórkę złomu. Ta ostatnia inicjatywa przyciągnęła również ludzi, dla których rozwój tej jednostki jest bez znaczenia. Kilkukrotnie, na przełomie stycznia i lutego br. dokonali kradzieży zebranego przez strażaków złomu.

Wizyty rabusiów zostały uwiecznione przez monitoring. Na udostępnionym przez mundurowych ze Świebodzina nagraniu widać białego dostawczaka marki Iveco, do którego mężczyźni pakują swoje łupy. Są to m.in. metalowa szafka szatniarska, samochodowe felgi i inne przedmioty, które można łatwo spieniężyć w skupie złomu.

Wyjaśnieniem sprawy kradzieży zajęli się kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

Świebodzińscy policjanci namierzyli i zatrzymali dwie osoby podejrzewane o ten czyn. To 46 i 45-latkowie z gminy Zielona Góra – informuje lokalna policja.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty, które są zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jak wynika z ustaleń w kradzieżach uczestniczyła jeszcze jedna osoba. Policjanci znają tożsamość i tego mężczyzny. Ma on 39 lat, w dalszym ciągu jest poszukiwany przez policjantów.

Foto, video/KPP Świebodzin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »