MisjaGrecja2.0: Polscy strażacy znów pomogą w walce z pożarami lasów

W środowe popołudnie z JRG-5 KM PSP Kraków do Grecji wyruszył moduł GFFFV Poland. Strażacy wesprą greckie służby w walce z pożarami, które od poniedziałku trawią ogromne połacie tamtejszych lasów. Grupę tworzą strażacy z Wielkopolski, Małopolski, KG PSP i wybranych jednostek PSP z innych regionów. Łącznie 149 osób i 49 pojazdów.

Od poniedziałku (17.07) greccy strażacy mierzą się z kolejną falą pożarów, które trawią ogromne połacie lasów. Jeden z największych pożarów wybuchł w poniedziałkowe popołudnie w okolicach miejscowości Neos Kouvaras w środkowo-wschodniej części Attyki (centralna Grecja). Według danych z wtorku (18.07) jakie przekazało unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) obejmował on wówczas obszar ok. 3500 hektarów. Zmusił też lokalne władze do ewakuacji 120 osób z zagrożonego obszaru.

W kolejnych dniach sytuacja pożarowa znacznie pogorszyła się. Według środowego (19.07) raportu ERCC, poprzedniego dnia w Grecji wybuchło 47 pożarów, które wyrządziły ogromne szkody w środowisku naturalnym oraz konieczność ewakuacji kilku tysięcy osób.

Dwa największe pożary trawią lasy w rejonie Kallithea na północnym-wschodzie Półwyspu Peloponez. Według danych ze środy objął on już powierzchnię niemal 1 tys. hektarów. Ewakuowano tam blisko 1200 osób. Drugi, znacznie większy pożar wybuchł w okolicach miejscowości Dervenochoria w zachodniej Attyce. Wedle doniesień spalony obszar to ponad 6 tys. hektarów. Tam również konieczna okazała się ewakuacja ludności.

Na obecną chwilę nie ma doniesień o ofiarach i osobach poszkodowanych. Greckie władze zaangażowały w walkę z pożarami ponad 300 pojazdów pożarniczych, blisko 30 samolotów i niemal 20 helikopterów, a także ponad 800 strażaków. We wtorek Grecy uruchomili też Unijny Mechanizm Ochrony Ludności. Zgłosili zapotrzebowanie na powietrzne moduły przeciwpożarowe, a także naziemne moduły do zwalczania pożarów lasów z wykorzystaniem pojazdów. Na apel Greków zgłoszony za pośrednictwem ERCC odpowiedziało 5 państw. Francuzi i Włosi wysłali już po dwa samoloty gaśnicze Canadair. Z kolei zespoły naziemne zaproponowały takie kraje jak Rumunia, Słowacja, a także Polska. Łącznie będzie to ponad 200 strażaków z 65 samochodami. Strażacy z rumuńskiego modułu GFFFV już od wtorku wspierają Greków w rejonie Attyki. Słowacy i Polacy do Grecji wyruszyli w środę.

W skład polskiej grupy wchodzi 149 strażaków, którzy mają do dyspozycji 49 samochodów.

Główną siłę modułu GFFFV Poland na misję w Grecji stanowią strażacy i sprzęt modułów GFFFV z województw wielkopolskiego i małopolskiego. Komponent dowódczy stanowią funkcjonariusze z Komendy Głównej PSP i wybranych jednostek PSP z innych województw.

Koncentracja sił i środków miała miejsce w środowy poranek na bazie JRG 5 KM PSP w Krakowie. Tam po południu odbyła się też odprawa grupy ratowniczej, w której uczestniczył zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. Arkadiusz Przybyła. Po godzinie 16:00 strażacy wyruszyli w drogę do Grecji. Przewiduje się, że grupa wróci do kraju 2 sierpnia. Dowódcami grupy ratowniczej są bryg. Grzegorz Borowiec, mł. bryg. Jakub Siczek z Komendy Głównej PSP. Obaj funkcjonariusze posiadają bogate doświadczenie w zagranicznych misjach polskiego modułu GFFFV.

Foto: Państwowa Straż Pożarna


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »