Dostosowanie KSRG Lubelskie. Ruszyło zamówienie na GCBA 7/40 ze zbiornikiem na wodę pitną
Komenda Wojewódzka PSP w Lublinie ogłosiła zamówienie na dostawę 20 samochodów typu GCBA 7/40 wyposażonych w zbiornik do wody pitnej. Miałyby trafić na wyposażenie wybranych OSP w okolicach połowy przyszłego roku. Szacunkowa wartość zamówienia to blisko 32,5 mln zł.
W środę (28.08) Komenda Wojewódzka PSP w Lublinie ogłosiła zamówienie, którego przedmiotem jest dostawa 20 ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych typoszeregu 7/40 wyposażonych w zbiornik wody przystosowany do transportu wody pitnej oraz gaśniczej z podziałem na części. Zamówienie podzielono na cztery części. Każda część obejmuje dostawę pięciu samochodów przygotowanych w oparciu o jednolity opis przedmiotu zamówienia (OPZ).
Zgodnie z tym opisem samochody muszą być wyprodukowane nie wcześniej niż w 2023 roku. Pod zabudowę mają posłużyć podwozia z napędem uterenowionym (4×4) i bliźniaczym ogumieniem na osi tylnej. Samochody te mają posiadać silnik EURO 6 o mocy min. 235 kW, a także jednomodułową kabinę dla sześciu osób.
Zabudowa pożarnicza powinna być wykonana z materiałów niekorodujących. W niej mają być umieszczone po dwie lub trzy boczne skrytki na sprzęt, skrytka tylna (przedział autopompy) oraz zbiorniki na wodę i środek pianotwórczy. Samochody mają być przeznaczone do przewozu wody pitnej i gaśniczej. Zamawiający proponuje więc montaż dwóch zbiorników na wodę: zbiornika o pojemności 5 tys. litrów na wodę do celów gaśniczych oraz zbiornika na 2 tys. litrów dla wody pitnej. Dopuszczalny jest również montaż jednego zbiornika podzielonego na dwie części w tej samej konfiguracji. Ponadto każdy z pojazdów powinien być wyposażony w zbiornik na środek pianotwórczy o standardowej pojemności min. 10% pojemności zbiornika na wodę gaśniczą.
Sercem układu wodno-pianowego ma być autopompa dwuzakresowa o maksymalnej wydajności min. 4000 l/min przy ciśnieniu 0,8 MPa i 350 l/min przy ciśnieniu 4 MPa. Oprócz tego samochody mają być wyposażone w wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z minimum 60-metrowym wężem na zwijadle, działko wodno-pianowe DWP 16/24/32 umieszczone na dachu zabudowy, instalację zraszaczy podwoziowych oraz kącik sanitarny, a także elektropneumatyczny maszt oświetleniowy z najaśnicami o mocy min. 30 000lm. Firma realizująca zamówienie powinna również wykonać mocowania dla sprzętu zgodnego z normatywem ukompletowania dla pojazdów typoszeregu GCBA 7/40.
Termin na składanie ofert dla każdej z części zamówienia upływa w południe 30 września br. Tego samego dnia mają być one otwarte. Później firma, która zostanie wyłoniona w przetargu będzie miała 9 miesięcy od podpisania umowy na wykonanie zamówienia. Jak wynika z dokumentacji przetargowej wszystkie zamawiane pojazdy mają trafić do ochotniczych straży pożarnych z terenu województwa. Docelowo na każdy z dwudziestu powiatów lubelskiego przypadać ma jeden samochód.
Zamówienie jest realizowane w ramach projektu pn. Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych, dofinansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021- 2027. Według szacunków zamawiającego wartość zamówienia to prawie 32,5 mln złotych. Lista jednostek, do których trafią samochody nie została dotychczas upubliczniona.
Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: PortalStrazaka.pl