Gorzów Wielkopolski. Pożar gmachu Akademii im. Jakuba z Paradyża

W piątkowe przedpołudnie wybuchł pożar budynku Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Informacja o zdarzeniu do KM PSP Gorzów Wielkopolski wpłynęła o godzinie 11:30. Ogień już opanowano, ale działania nadal trwają. W trakcie akcji ucierpiał jeden ze strażaków.

Gorzów Wielkopolski. W piątek (12.04) o godzinie 11:30 strażacy z KM PSP Gorzów Wielkopolski przyjęli zgłoszenie o pożarze gmachu jednej z tutejszych uczelni. Ogień pojawił się na dachu budynku Akademii im. Jakuba z Paradyża. Na miejsce tego zdarzenia skierowano kilkanaście zastępów ratowniczo-gaśniczych PSP i OSP z jednostek w Gorzowie Wielkopolskim i okolicznych miejscowości. Zadysponowano tam także strażackie wysięgniki.

Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko, obejmując znaczną część konstrukcji dachu i poddasze. Później zajął też część trzeciego piętra. Działania gaśnicze prowadzono z zewnątrz, podając prądy wody z wysięgników i samochodowych działek wodno-pianowych. Wprowadzono też roty ratownicze do budynku. Gmach Akademii ewakuowano, w związku z czym żadna z osób, które w chwili powstania pożaru przebywały w budynku nie ucierpiała. Ze względu na zagrożenie przerzutem ognia konieczna okazała się też ewakuacja pobliskich siedzib Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Urzędu Miasta. Wstrzymano również ruch na przebiegającej w pobliżu linii kolejowej.


Strażacy potrzebowali kilku godzin na opanowanie pożaru. W kulminacyjnej fazie akcji działania prowadziły 23 zastępy straży pożarnych. Obecni byli też komendanci gorzowskiej i lubuskiej PSP. Ratownicy nadal dogaszają zarzewia ognia i przeszukują pogorzelisko. Akcja ta może potrwać jeszcze kilka godzin. Nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiadujące z akademią budynki. Podczas działań poszkodowany został jeden ze strażaków. Nie ma natomiast informacji w jakich okolicznościach doszło do tego wypadku. Wiadomo jedynie, że przewieziono go do szpitala, a jego życie i zdrowie nie jest zagrożone.


Przyczyny powstania pożaru nie są na razie znane. Zabytkowa siedziba uczelni jest w trakcie remontu. Na razie jednak nie wiadomo, czy ów remont mógł mieć cokolwiek wspólnego z powstaniem pożaru. Po zakończeniu akcji gaśniczej do pracy przystąpią dochodzeniowcy, których zadaniem będzie właśnie ustalanie okoliczności i przyczyn powstania pożaru. Wysokość strat również nie została jeszcze ustalona.

Fotografia nagłówkowa: mł.asp. Jacek Targoński Państwowa Straż Pożarna


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »