Jest przetarg na kolejne samochody ratownictwa technicznego z rotatorem

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu ogłosiła przetarg na dostawę siedmiu ciężkich samochodów ratownictwa technicznego do usuwania skutków kolizji drogowych, wyposażonych w wysięgnik z funkcją dźwigu typu rotator. Samochody do jednostek PSP miałyby trafić w przyszłym roku.

Postępowanie podzielone jest na dwie części. W ramach pierwszej zakupione zostaną trzy samochody, zaś w drugiej części cztery. Dla obu części przyjęto opisy przedmiotu zamówienia o jednolitej treści. Zgodnie z dokumentem wszystkie samochody mają być zabudowane na podwoziach wyprodukowanych nie wcześniej jak w 2020 roku, posiadających układ napędowy co najmniej 8×4 (8×6 lub 8×8 będą premiowane dodatkowymi punktami), silnik z zapłonem samoczynnym o mocy maksymalnej min. 360 kW, automatyczną skrzynię biegów, a także jednomodułową, dwudrzwiową kabinę z dwoma lub trzema miejscami siedzącymi. Zabudowa pojazdu, zgodnie z wytycznymi zamawiającego – ma być wykonana z takich materiałów jak: aluminium i jego stopy, stal nierdzewna, materiały kompozytowe i tworzywa sztuczne.

Głównym elementem wyposażenia pojazdów ma być zamontowany na ramie pośredniej, za kabiną pojazdu wysięgnik z funkcją dźwigu typu rotator. Jego maksymalny uciąg na całkowicie wsuniętym ramieniu podniesionym pod kątem 30o ma wynosić min. 40 000 kg, zaś pod kątem 50o min. 50 000 kg. W jego skład wejdą: obrotowy wysięgnik, boczne i tylne podpory stabilizujące pojazd, a także zestaw zamontowanych na stałe siedmiu wyciągarek linowych o różnej sile uciągu oraz system sterowania i oświetlenie. Innym istotnym elementem wyposażenia każdego z pojazdów będzie zamontowany z tyłu wysięgnik holowniczy, służący do holowania uszkodzonych samochodów. Jego minimalny udźwig wyniesie, przy maksymalnym wysuwie ramienia – 8 000 kg, z kolei przy złożonym ramieniu – 24 000 kg.

Ponadto samochód zostanie wyposażony w dodatkowy sprzęt, będzie to głównie osprzęt do wysięgników i wyciągarek. Będą to różnego rodzaju zawiesia, adaptery i końcówki do holowania pojazdów, narzędzia, zestaw oświetleniowy, a także sprzęt do zabezpieczania miejsca wypadków i inne niezbędne elementy wyposażenia.

Zakup realizowany jest w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV. Jego szacunkowa wartość to blisko 20,5 miliona złotych netto. Termin składania ofert upływa 14 maja 2020. Zaś realizację zamówienia planuje się na przełom sierpnia i września 2021 roku. Kiedy dostawy zostaną już zrealizowane, w każdym województwie na terenie kraju Państwowa Straż Pożarna będzie dysponowała po jednym takim samochodzie.

Pierwsze dwa tego rodzaju samochody w Państwowej Straży Pożarnej pojawiły się w 2015 roku, w Krakowie i Warszawie. Siedem kolejnych zakupiono w roku ubiegłym. Zostały włączone na wyposażenie Komend Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Łodzi, Rzeszowie, Białymstoku, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu i Pyrzycach. Użytkownikami najnowszych samochodów będą jednostki ze Świecia, Gdańska, Ostródy, Wrocławia, Świebodzina, Brzegu i Kielc.

Fotografia nagłówkowa: straz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »