Poznańscy strażacy będą mieli nowego „chemika”
W czwartek (2.04) Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu ogłosiła przetarg na dostawę ciężkiego samochodu ratownictwa chemicznego. Pojazd trafi na wyposażenie Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.
Jest to kolejne zamówienie realizowane w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”. Jego przedmiotem jest dostawa fabrycznie nowego ciężkiego samochodu ratownictwa chemicznego.
Samochód zostanie zabudowany na podwoziu pojazdu wyprodukowanym w 2020 roku o wzmocnionym zawieszeniu, wyposażonym w silnik wysokoprężny o mocy min. 310 kW, spełniający normę emisji spalin min. EURO 6. Samochód ma posiadać automatyczną skrzynię biegów, napęd miejski minimum 6×2 z możliwością blokady mechanizmu różnicowego osi napędowej oraz jednomodułową, dwudrzwiową i dwumiejscową kabinę.
Zabudowa samochodu również ma być wykonana w 2020 roku, z kompozytu poliestrowo szklanego. Z do jej wykończeń i mocowań dopuszcza się takie materiały odporne na korozję jak: stal nierdzewna, aluminium, materiały kompozytowe. W skład zabudowy mają wchodzić: wydzielony segment ze schowkami sprzętowymi z dostępem z zewnątrz pojazdu, wydzielony przedział do przebywania personelu w miejscu trwania działań, dla co najmniej trzech osób. Z tyłu pojazdu znajdzie się wydzielony segment do przewozu ciężkiego sprzętu, umieszczonego na wózkach transportowych oraz opuszczana platforma hydrauliczna zastępująca tylne drzwi, wraz z windą załadowczą.
Na samochodzie, na stałe, zamontowane będą generator prądu typu 3×230/400 V/50Hz, o mocy znamionowej 40 kVA napędzany z silnika pojazdu, pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy z najaśnicami typu LED. Ponadto samochód zostanie wyposażony w sprzęt zgodny ze standardem wyposażenia dla samochodów SRChem, który w znacznej części zostanie dostarczony przez zamawiającego.
Szacunkowa wartość zamówienia to ok. 2 600 tys. złotych. Termin składania ofert oraz data ich otwarcia to 7 maja 2020 roku. Dostawę przewiduje się na przełom lutego i marca przyszłego roku. Jak można przypuszczać, pojazd zasili Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego funkcjonującą na bazie JRG-6 na poznańskich Krzesinach.
Fotografia nagłówkowa: Jan Krystek – Fotografia Ratownicza