Klub Lewicy skonsultuje projekt ustawy o OSP

Posłowie Klubu Parlamentarnego Lewicy rozpoczęli konsultacje nad projektem ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Taką informację przekazał poseł ugrupowania i szef sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Wiesław Szczepański. Wczoraj w Sejmie odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie.

Niemal w miesiąc po opublikowaniu wstępnego projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej w Sejmie odbyła się wczoraj konferencja prasowa posłów Lewicy. Poświęcona była sprawom ochotniczych straży pożarnych i proponowanych rozwiązań ustawowych dla tej formacji. W krótkim spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył również poseł Andrzej Rozenek i nadbryg. PSP w st. spocz. Ryszard Grosset.

Były zastępca Komendanta Głównego PSP i były rektor-komendant SGSP podzielił się swoimi wątpliwościami dotyczącymi projektu ustawy.

Trudno nie odnieść wrażenia, że głównym celem projektu jest likwidacja Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – ocenił generał Grosset.

Strażak powtórzył również najczęściej przytaczane zarzuty względem projektu. Mówił o rzekomym odebraniu członkom OSP tytułu „strażak” (zastąpionego tytułem „ratownik OSP”), prawa do noszenia mundurów galowych. Poseł Wiesław Szczepański z kolei podniósł kwestię rzekomego zabrania finansowania tym OSP, które nie wykształcą w swej strukturze JRG.

Szczepański poinformował o rozpoczęciu przez Klub Lewicy własnych konsultacji nad zaproponowanym przez MSWiA projektem ustawy o OSP. Już od kilku dni posłowie tego ugrupowania rozsyłają do jednostek OSP listy. Zwracają się do druhów o wyrażenie stanowiska względem przygotowanego przez stronę rządową projektu, a także przekazanie własnych propozycji do ustawy. Wiele wskazuje, że projekt trafi też pod obrady powołanej niedawno podkomisji stałej ds. ochotniczych straży pożarnych, której pierwsze posiedzenie zaplanowano na piątek.

Z kolei poseł Andrzej Rozenek, podsumowując konferencję zarzucił rządzącym, że omawiany projekt ustawy jest likwidacją społeczeństwa obywatelskiego.

OSP to nie tylko strażacy w białych kaskach, którzy są pierwsi na miejscu pożaru, wypadku, czy w miejscu poszukiwania osób zaginionych – grzmiał poseł Rozenek. To przede wszystkim aktywność społeczna, działalność lokalna, która tej władzy się nie podoba, gdyż nie da się nad nią politycznie zapanować – dodał poseł Lewicy.

Projekt ustawy, a także stanowisko ZOSP RP po konsultacjach w Wielkopolsce, będą przedmiotem piątkowego posiedzenia Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »