Pożar bloku w Czeskim Cieszynie. W akcji uczestniczyli polscy strażacy

Strażacy z polskiego Cieszyna wsparli czeskich kolegów, którzy zmagali się wczoraj z pożarem bloku mieszkalnego w Czeskim Cieszynie. W akcji uczestniczyło 13 jednostek strażackich ze śląskomorawskiego kraju w Czechach i jednostka PSP z Cieszyna. Poszkodowanych było 6 osób.

Tuż przed godziną 11:00 w środę (30.11) strażacy z kraju śląskomorawskiego w Czechach przyjęli zgłoszenie o pożarze w bloku mieszkalnym przy ulicy Hrabinskiej w Czeskim Cieszynie. Na miejsce zdarzenia skierowano 13 jednostek zawodowej i ochotniczych straży pożarnych z Czeskiego Cieszyna i pobliskich miejscowości. W ramach pomocy transgranicznej na miejsce zdarzenia zadysponowano również strażaków PSP z Komendy Powiatowej w Cieszynie.

Na miejscu okazało się, że pożar wybuchł w jednym z mieszkań na ostatniej kondygnacji dwunastopiętrowego bloku mieszkalnego. Ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się na pobliskie mieszkania i dach budynku. Działania gaśnicze prowadzono głównie w środku. W działaniach wykorzystano jednak trzy samochody z drabinami mechanicznymi. Aby dotrzeć do ukrytych zarzewi ognia trzeba było częściowo rozebrać konstrukcję dachu. Z bloku ewakuowano ponad 30 osób. Sześć osób doznało obrażeń z powodu podtrucia dymem lub niegroźnych poparzeń. Cztery osoby trafiły do szpitala. Poszkodowany został również strażak-ochotnik, który doznał poparzeń. Po zaopatrzeniu przez ratowników medycznych nie wymagał hospitalizacji.

Pożar zlokalizowano krótko po godzinie jedenastej, a likwidacja zajęła niecałą godzinę  – informuje Straż Pożarna Kraju Śląskomorawskiego.

Obiekt został dokładnie sprawdzony z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Jak ustalono ogień oraz dym spowodowały zniszczenia w czterech mieszkaniach na dwunastym piętrze. Po zakończeniu akcji gaśniczej strażacy zajęli się stabilizacją stropu i ścian. Następnie do pracy mógł przystąpić zespół śledczy, który zajmuje się ustaleniem okoliczności i przyczyn powstania pożaru.

Ulica Hrabinska w Czeskim Cieszynie zlokalizowana jest blisko granicy z Polską. Jak informują polskie media lokalne pożar był bardzo dobrze widoczny po polskiej stronie granicy. Początkowo nie było nawet pewne czy płonący budynek znajduje się po polskiej, czy czeskiej stronie Olzy. Jak przekazywał wczoraj na Twitterze rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski, w akcji gaśniczej brały udział cztery samochody PSP.


Były to m.in. dwa samochody ratowniczo-gaśnicze oraz samochód rozpoznawczo-ratowniczy z agregatem pompowym na przyczepce.

Fotogaleria: HZS Moravskoslezského kraje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »