KO o projekcie: Uszanujcie tradycję i samodzielność OSP
Posłowie Bartłomiej Sienkiewicz i Zbigniew Konwiński, na wczorajszej konferencji prasowej w Sejmie wyrazili stanowisko Koalicji Obywatelskiej na temat projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Zaapelowali do rządu o uszanowanie tradycji Ochotniczych Straży Pożarnych i zaniechanie zamiaru likwidacja samodzielności OSP.
O szkodliwych zmianach w funkcjonowaniu OSP mówili wczoraj w Sejmie posłowie Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz i Zbigniew Konwiński. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawili stanowisko klubu do projektu ustawy o OSP przygotowanego przez MSWiA i KG PSP.
Projekt reformy ochotniczych straży pożarnych, który powstał w MSWiA zawierał rozwiązania, które „de facto likwidowały samodzielność Ochotniczych Straży Pożarnych, odbierały im mundury, stopnie i podporządkowywały państwu” – uważa Bartłomiej Sienkiewicz.
W ocenie szefa MSW w rządzie Donalda Tuska:
De facto mieliśmy do czynienia z próbą likwidacji Ochotniczych Straży Pożarnych, w zamian za to strażacy mieli dostać 200 zł dodatku do emerytury, która im się tak czy inaczej należy.
Sienkiewicz dodał przy tym, że:
Ten projekt odpowiadał pewnej filozofii państwa PiS: zabieramy wam samodzielność i niezależność w zamian za pieniądze z waszych podatków.
Poseł Sienkiewicz kilkukrotnie zwrócił też uwagę, że projekt ustawy zniknął ostatnio ze stron internetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Określił go jako skandaliczny.
Wierzymy, że on się pojawił przez pomyłkę – dodał.
W rzeczywistości wstępny projekt ustawy opublikowano pod koniec kwietnia na stronach Komendy Głównej PSP, gdzie w dalszym ciągu jest dostępny.
Sienkiewicz zaapelował również, aby temat projektu ustawy trafił pod obrady sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Dziś wiemy już, że w czerwcu zajmie się nim nowoutworzona Podkomisja stała ds. rozwoju i promocji OSP.
Z kolei Zbigniew Konwiński zaprosił przedstawicieli OSP na wysłuchanie publiczne dotyczące przygotowanego przez stronę rządową projektu ustawy. Takowe zaplanowano na najbliższy poniedziałek, w samo południe.
Chcemy być przekaźnikiem postulatów OSP w sprawie proponowanych zmian – zaznaczył Konwiński.
Koalicja Obywatelska – ustami swoich przedstawicieli – deklaruje wolę współpracy ze stroną rządową oraz ochotnikami w sprawie ustawy.
(…) by tu, w Sejmie wypracować projekt, który nie tylko pomaga w dalszym istnieniu OSP, ale przede wszystkim nie likwiduje tego wielkiego polskiego dziedzictwa – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.
Opozycja jednym głosem…?
Takie stanowisko Koalicji Obywatelskiej oznacza, że opozycja sejmowa w tej sprawie mówi niemal jednym głosem. Stanowisko środowisk opozycyjnych w sprawie projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej jest mocno krytyczne. Wcześniej, w podobnym tonie wypowiadali się m.in.: Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050, z ramienia którego w Sejmie zasiada sześcioro posłów, a także Klub Lewicy, który zapowiedział przeprowadzenie własnych konsultacji projektu. Dotychczas, konkretnego zdania nie wyraziły koło Konfederacji i klub Koalicja Polska. W przypadku ostatniego ugrupowania nie należy spodziewać się zdania innego niż pozostałe kluby
Projekt ustawy o OSP ujrzał światło dzienne pod koniec kwietnia br. Od tamtej pory jest szeroko komentowany i konsultowany przez środowiska strażackie, MSWiA i PSP, a także Związek OSP RP. Strona rządowa wielokrotnie odnosiła się do zarzutów podnoszonych przez liderów Związku OSP RP, którym w ostatnich dniach wtórują politycy opozycji, uznając je za nieprawdziwe.
Konsultacje strony rządowej nadal trwają. Ich efekty, w postaci uzupełnionego i poprawionego projektu mamy poznać za kilka tygodni. Zgodnie z zapowiedziami MSWiA projekt miałby trafić do Sejmu na jesieni. Resort zakłada, że ustawa mogłaby wejść w życie z początkiem 2022 roku.
Fotografia nagłówkowa: screen PlatformaNews