Bydgoszcz. Spłonęła dawna Fabryka Lloyda

W nocy z czwartku na piątek spłonęło bydgoskie Centrum Kultury Fabryka Lloyda przy ulicy Fordońskiej. W kilkugodzinnej akcji gaśniczej uczestniczyło kilkanaście zastępów KM PSP Bydgoszcz, Szkoły Podoficerskiej PSP i jednostek OSP. Straty są ogromne, na szczęście nie ma poszkodowanych.

Bydgoszcz. W piątek (26.01) kilka minut po godzinie 3. strażacy z KM PSP Bydgoszcz otrzymali informację o pożarze Centrum Kultury Fabryka Lloyda przy ulicy Fordońskiej w Bydgoszczy. W pierwszej kolejności na miejsce zdarzenia skierowano zastępy z PSP z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Szybko okazało się jednak, że te siły i środki nie będą wystarczające.

Pierwsi strażacy zastali mocno rozwinięty pożar dawnej hali produkcyjnej. Ogniem w całości zajęty był dach budynku oraz jego wnętrze. Zapadła więc decyzja o zadysponowaniu kolejnych jednostek PSP z terenu miasta, a także druhów z Fordonu i Czarża. Łącznie w walkę z pożarem zaangażowano ok. 40 strażaków. Zaalarmowano również druhów z Dąbrowy Chełmińskiej, którzy na czas akcji zabezpieczali rejon operacyjny JRG 2 Bydgoszcz.

Działania gaśnicze skupiły się na podaniu kilku prądów wody w natarciu na pożar. Wykorzystano w tym celu również strażackie wysięgniki. Działania te pozwoliły na zlokalizowanie pożaru już po kilkudziesięciu minutach. Budynek uległ jednak zniszczeniu. Jego dach zawalił się do środka. Kilka kolejnych godzin zajęło strażakom dogaszanie zarzewi pożaru i przeszukiwanie pogorzeliska. Dobrą informacją jest to, że w wyniku pożaru nie było osób poszkodowanych i ofiar. W chwili zauważenia pożaru obiekt był nieczynny. Nie wiadomo też jak długo ów pożar rozwijał się, zanim go zauważono.

Po zakończeniu akcji gaśniczej do pracy przystąpili dochodzeniowcy oraz inspektorzy nadzoru budowlanego. Trwa ustalanie okoliczności i przyczyn powstania pożaru, a także szacowanie strat.

Położona nad Brdą Fabryka Lloyda powstała pod koniec XIX wieku. Fabryka w kilka lat po powstaniu została przejęta przez Bydgoskie Towarzystwo Żeglugi Holowniczej, stanowiła wówczas część szerokiego kompleksu bydgoskich stoczni. Specjalizowała się w produkcji kotłów parowych, żurawi, różnego rodzaju konstrukcji stalowych i łańcuchów holowniczych. Tutaj produkowano również urządzenia, które trafiały na wyposażenie gorzelni.

W sierpniu 2017 roku rozpoczęła się rewitalizacja dawnej hali produkcyjnej przy ulicy Fordońskiej, która trwała blisko trzy lata. W lipcu 2020 oddano do użytku cieszące się ogromną popularnością bydgoszczan wielofunkcyjne, multimedialne centrum ewentowe, w którym organizowano liczne imprezy, koncerty. Przyszłość Fabryki Lloyda nie jest znana, chociaż obecni właściciele budynku zapowiadają jego odbudowę.


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »