Kolejne ciężkie lotniskowe od firmy Szczęśniak dla wojskowych strażaków
Tuż przed końcem 2024 roku firma PS Szczęśniak powiadomiła o dostawie kolejnych samochodów pożarniczych zamówionych przez 3. Regionalną Bazę Logistyczną. Mowa o ośmiu ciężkich, lotniskowych samochodach ratowniczo-gaśniczych, które trafiły do wojskowych straży pożarnych.
Dostawa ośmiu lotniskowych samochodów ciężkich, wodno-pianowo-proszkowo-śniegowych kończy serię dostaw samochodów pożarniczych PS Szczęśniak dla wojska w 2024 roku. Ogółem firma dostarczyła 18 samochodów średnich i ciężkich, które trafiły do wojskowych straży pożarnych w wybranych jednostkach Sił Zbrojnych RP.
Pojazdy zabudowano na trzyosiowych podwoziach SCANIA P450B6X6HZ XT z krótką kabiną dla trzech osób i napędem uterenowionym 6×6. Samochody napędzane są sześciocylindrowym, wysokoprężnym silnikiem z turbodoładowaniem o mocy 331 kW (450 KM). Wyposażono je również w zautomatyzowaną skrzynię biegów GRS 905.
Konstrukcję zabudowy, jej szkielet oraz poszycie, wykonano z materiałów aluminiowych. Podzielono ją na moduł sprzętowy, moduł ze zbiornikami na środki gaśnicze, a także moduł pompowo-sprzętowy. W zabudowie umieszczono pięć skrytek sprzętowych (układ 2+1+2) osłanianych roletami żaluzjowymi z profili aluminiowych.
W środkowej części zabudowy umieszczono zbiorniki na wodę o pojemności 8045 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 810 litrów, wykonane z materiałów kompozytowych. Oprócz tego samochody wyposażono w agregat proszkowy AP 180 o pojemności 180 kg proszku, a także agregat śniegowy z butlami (2×30 kg) z 60 kg dwutlenku węgla (CO2). W przedziale pompowym umieszczono dwustopniową autopompę pożarniczą Godiva P2A 6010 o wydajności 6150 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 447 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Samochody wyposażono również w automatyczny dozownik środka pianotwórczego, zapewniający uzyskiwanie stężeń 1% lub 6%, a także zwijadło elektryczne z linią szybkiego natarcia z wężem wysokociśnieniowym o długości 65 metrów i prądownicą o wydajności 150 l/min.
Inne stałe elementy wyposażenia samochodów to zderzakowe działko wodno-pianowe o wydajności 1600 l/min, główne działko wodno-pianowo-proszkowe zamontowane na dachu, którego wydajność to 2400 l/min lub 10 kg/s proszku. Działkami można sterować za pomocą joysticków umieszczonych w kabinie. Na dachu zabudowy zamontowano pneumatyczny maszt oświetleniowy sterowany pilotem przewodowym z sześcioma reflektorami LED, każdy o mocy 180 W. Natomiast z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 8165 kg i linie o długości 30 metrów. Podobnie jak pozostałe samochody dostarczone przez firmę wojskowym strażakom, scanie zostały wyposażone w inklinometr do mierzenia kątów nachylenia i pochylenia. Samochody zostały też uzbrojone w sprzęt ratowniczo-gaśniczy według standardów obowiązujących w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.
Zgodnie z rozdzielnikiem jaki w 2023 roku opublikowała 3 Regionalna Baza Logistyczna samochody miały trafić do następujących jednostek wojskowych:
- Centrum Szkolenia Bojowego – Drawsko,
- Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia – Toruń,
- Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Wędrzyn,
- 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych – Mirosławiec.
- 33. Baza Lotnictwa Transportowego – Powidz (szt. 2),
- 31. Baza Lotnictwa Taktycznego – Poznań,
- 8. Baza Lotnictwa Transportowego – Kraków.
W planie na 2025 rok jest jeszcze dostawa co najmniej trzech takich samych samochodów, które miałyby trafić do Wojskowej Straży Pożarnej w nowotworzonej Komendzie Obsługi Lotniska Aerial Port of Debarkation we Wrocławiu-Strachowicach.
3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie przeprowadziła w latach 2023-24 dwa zamówienia na dostawę różnego rodzaju samochodów ratowniczo-gaśniczych dla wojskowych straży pożarnych z podziałem na części. Dostawy zakupionych pojazdów podzielono na 2024 i 25 rok. W ramach tych zamówień firma PS Szczęśniak dostarcza również: średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, a także ciężkie lotniskowe samochody ratowniczo-gaśnicze ze zbiornikiem na wodę o pojemności 10 tys. litrów.
Foto: PS Szczęśniak
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
3. RBLog rozstrzygnęła przetarg na samochody dla wojskowych strażaków
SZCZĘŚNIAK dostarczył siedem GBA dla wojskowych straży pożarnych
Kolejne samochody pożarnicze od firmy SZCZĘŚNIAK pojechały do wojska