Koparka uszkodziła gazociąg, wybuchł pożar

Siedemnaście zastępów wrocławskiej PSP prowadziło działania na ulicy Dmowskiego we Wrocławiu. Doszło tam do uszkodzenia gazociągu przez koparkę. W konsekwencji tego zdarzenia wybuchł pożar. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale spaleniu uległa koparka i zaparkowane w pobliżu auto.

Do tego niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek (8.07) po godzinie 8:00. Podczas prowadzonych prac ziemnych operator koparki uszkodził gazociąg średniego ciśnienia. Sygnał o zdarzeniu do straży wpłynął o godzinie 8:36. Sytuację od początku potraktowano poważnie. Dlatego do akcji od razu skierowano duże siły i środki PSP, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Ponadto na miejsce udała się grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP i zastępca Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu.

W ramach działań, strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, a także dokonali oceny sytuacji i jej dalszego rozwoju. Wyznaczyli również strefę zagrożenia w promieniu około 100 metrów od wykopu. Ponadto we współpracy z wrocławską policją ewakuowali kilkaset osób przebywających w obszarze zagrożonym skutkami potencjalnej eksplozji. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się gazu ustawiono linię gaśniczą zakończoną kurtyną wodną.

Mimo wyznaczonej strefy niebezpiecznej, jeden z mieszkańców wyjeżdżając z garażu podziemnego wjechał w nią powodując zapalenie się gazu – relacjonuje wrocławska PSP.

Najprawdopodobniej doszło wówczas do powstania iskry, która zainicjowała eksplozję wydobywającego się z nieszczelnej instalacji gazu i pożar. Płomienie zajęły koparkę i auto osobowe zaparkowane w pobliżu wykopu. Wówczas kierujący akcją podjął decyzję o zbudowaniu czterech linii gaśniczych, którymi podano rozproszone prądy wody. Zbudowano też dodatkową linię z kurtyną wodną na końcu. To pozwoliło na kontrolowane wypalanie się gazu wydobywającego się z rurociągu.

Płomień zgasł po zakręceniu przez gazowników zaworu doprowadzającego medium do uszkodzonego fragmentu gazociągu. W zakończonej przed południem akcji uczestniczyło kilkanaście zastępów z wrocławskich jednostek Państwowej Straży Pożarnej. W wyniku zdarzenia nie było osób poszkodowanych. Awaria pozbawiła jednak na wiele godzin kilkudziesięciu odbiorców gazu ziemnego.

Zdjęcia: bryg. Maciej Mazurek/KM PSP Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »