Spłonął dach kościoła pw. św. Floriana w Sosnowcu

Ponad 6 godzin zajęło strażakom opanowanie pożaru, jaki w środę po południu wybuchł w kościele rzymskokatolickim pw. św. Floriana w Sosnowcu. W akcję zaangażowano ponad 70 strażaków z niemal 30 zastępów straży pożarnych.

Sosnowiec. W środę (21.06) po godzinie 14. strażacy odebrali zgłoszenie o pożarze rzymskokatolickiego kościoła parafialnego pw. św. Floriana w Sosnowcu przy ulicy gen. Bora-Komorowskiego. Na miejsce udały się zastępy strażackie z miejscowych jednostek. Przybywający strażacy zastali znacznie rozwinięty pożar dachu świątyni.

Strażacy podjęli działania gaśnicze podając prądy wody, również z wykorzystaniem wysięgników. W kulminacyjnym momencie akcji podawano łącznie 11 prądów gaśniczych. Niestety, mimo ogromnego wysiłku, duża część dachu zapadła się do środka budowli, powodując dodatkowe szkody. Co ważne ogień nie przedostał się do wnętrza kościoła. Działania ratowniczo-gaśnicze prowadzono zarówno z zewnątrz, jak też w środku świątyni.

Z płonącego kościoła ewakuowano Najświętszy Sakrament oraz inne najważniejsze z punktu widzenia sprawowania kultu religijnego przedmioty. Przed godziną 21., po ponad 6 godzinach akcji, pożar został zlokalizowany. Jednocześnie na miejscu pracowało 74 strażaków z 28 zastępów z Sosnowca, Katowic i okolicznych powiatów. Przy czym cyklicznie wykonywano podmianę ratowników i samochodów. Strażacy kontynuowali dogaszanie i przeszukiwanie obiektu. Konieczne były również prace rozbiórkowe. Działania te trwały całą noc, a także w czwartek. Wówczas na miejscu pracowało jeszcze kilka zastępów strażaków.

Obecni trwa wyjaśnianie wszystkich okoliczności, a także przyczyn powstania pożaru. Na dachu świątyni znajdowała się instalacja paneli fotowoltaicznych. Nie ma jednak pewności czy to one były źródłem pożaru. Wyjaśnią to prowadzone dochodzenia z udziałem z zakresu pożarnictwa.

Kościół pw. św. Floriana to stosunkowo nowy obiekt. Sama parafia została ustanowiona w 1982 roku. Z kolei budowa kościoła ruszyła w 1983 roku i trwała 10 lat. Obecnie kościół jest zamknięty. Lokalne władze kościelne składają podziękowania strażakom za zaangażowanie w akcję ratowniczo-gaśniczą. Zwracają się też z apelem o wsparcie w odbudowie zniszczonej przez żywioł świątyni. W środowym pożarze na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Fotografia nagłówkowa: KM PSP Sosnowiec


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »