Krugło. Tragiczny pożar budynku mieszkalnego

1 marca 2024 roku o godz. 18.19 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Krugło, gm. Dąbrowa Białostocka. Ze zgłoszenia wynikało, że w obiekcie mogą przebywać dwie osoby.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano ciężki samochód gaśniczy z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, ciężki samochód gaśniczy i podnośnik z JRG Sokółka oraz 4 zastępy z najbliższych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Dąbrowa Białostocka i Nowy Dwór.

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej stwierdzono pożar części wnętrza parterowego budynku mieszkalnego. W całym obiekcie panowało duże zadymienie, pożar nie wydostał się na zewnątrz obiektu.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wprowadzeniu roty ratowników PSP w aparatach OUO do wnętrza obiektu z linią gaśniczą i podaniu prądu wody w natarciu na źródło pożaru – po stłumieniu ognia w palącym się pomieszczeniu i przeszukaniu budynku strażacy odnaleźli 2 nieprzytomne osoby, które natychmiast ewakuowali na zewnątrz, poza strefę zagrożenia i przekazali obecnemu na miejscu zdarzenia zespołowi Pogotowia Ratunkowego. Przybywające na miejsce zdarzenia kolejne zastępy z jednostek OSP wprowadziły drugą rotę w aparatach OUO z linią gaśniczą do wnętrza budynku i ponownie przeszukały pomieszczenia – nie stwierdzono osób zagrożonych. Ratownicy medyczni po udzieleniu pomocy medycznej mieszkańcom budynku, rozpoznali zgon kobiety w wieku około 82 lat i mężczyzny w wieku około 42 lat. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Grupę Operacyjną Komendy Powiatowej PSP w Sokółce. Dalsze działania polegały na dogaszeniu palącego się pomieszczenia, oddymieniu budynku oraz sprawdzeniu nieużytkowanego poddasza. Na miejsce zdarzenia przybyła również Grupa Operacyjna Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Burmistrz Dąbrowy Białostockiej, kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, Prokurator Rejonowy. Po wykonaniu czynności dochodzeniowo śledczych przez Policję, Biegłego zakresu pożarnictwa oraz Prokuratora, miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi.

W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brało 11 zastępów straży (KW PSP Białystok, KP PSP Sokółka, JRG Sokółka, Posterunek JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, OSP KSRG Olsza, Reszkowce, Nowy Dwór, OSP Jaczno) – łącznie 39 strażaków oraz Policja, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Ratunkowe, Prokurator, Burmistrz, zakład pogrzebowy,  Biegły z zakresu pożarnictwa.

Źródło, Fotografia nagłówkowa: KP PSP Sokółka


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »