Ruda Śląska: Wybuch gazu w restauracji. Ucierpiały dwie osoby

Dwie osoby zostały poszkodowane po wybuchu gazu z butli w jednej z restauracji na terenie Rudy Śląskiej. Jedną z nich przewieziono do szpitala. Z lokalu ewakuowało się 36 osób. Na miejscu pracowało osiem strażackich zastępów z KM PSP Ruda Śląska, Bytomia i KW PSP Katowice. Akcja strażaków trwała nieco ponad jedną godzinę.

Ruda Śląska. Strażacy z KM PSP Ruda Śląska odebrali w sobotę (02.03) ok. godziny 21:15 zgłoszenie o wybuchu w jednej z restauracji na terenie miasta. Do zdarzenia doszło w lokalu przy ulicy Szyb Andrzeja. Według wstępnych informacji wybuchł gaz z jedenastokilogramowej butli, a poszkodowanych może być nawet kilkadziesiąt osób. Na miejsce zadysponowano zastępy PSP z rudzkiej komendy miejskiej. Skierowano tam również liczne zespoły PRM i pozostałe służby. Do Rudy Śląskiej pojechała też grupa operacyjna ze śląskiej Komendy Wojewódzkiej PSP. Wysłano tam również zespół HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale ostatecznie został on odwołany w drodze.

Po przyjeździe pierwszych zespołów ratowniczych zdarzenie potwierdziło się. Na szczęście jednak jego rozmiary nie były tak dramatyczne, jak wynikało to ze wstępnych informacji. Jak ustalono, gdy doszło do wybuchu, w lokalu przebywało 36 osób, w tym uczestnicy dwóch imprez okolicznościowych i dwie osoby z obsługi. Wszyscy zdołali opuścić restaurację jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych. Po przebadaniu okazało się, że poszkodowane są dwie osoby, którym udzielona została pomoc medyczna. Kobieta z najpoważniejszymi obrażeniami trafiła do ośrodka oparzeniowego w Siemianowicach Śląskich. Doznała oparzeń twarzy i kończyn górnych.

Strażacy sprawdzili budynek pod kątem ewentualnych uszkodzeń jego konstrukcji. Przeprowadzili również pomiary gazów niebezpiecznych. Dalsze działania skupiły się na ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia. Jak się okazało doszło do rozszczelnienia jedenastokilogramowej butli gazowej. Znajdowała się ona na zewnątrz, co przypuszczalnie ograniczyło rozmiary tego zdarzenia. Część wyciekającego gazu dostała się jednak do wnętrza lokalu przez nieszczelny przewód, co potwierdzają relacje uczestników obu imprez. Eksplozja rozerwała butlę. Wybuchł również gaz, który nagromadził się w budynku.

Akcja służb zakończyła się po godzinie 23:00. W działaniach uczestniczyło osiem zastępów Państwowej Straży Pożarnej z jednostek w Rudzie Śląskiej i Bytomiu oraz Komendy Wojewódzkiej w Katowicach.

Foto: KM PSP Ruda Śląska


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »