Nowy „technik” dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 w Poznaniu

Nowy samochód ratownictwa technicznego trafił na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 w Poznaniu. Wóz SCRt wykonany na trzyosiowym podwoziu SCANIA P450 wzmocni potencjał tamtejszej SGRt. Jest jednym z czterech takich pojazdów zakupionych dla PSP.

We wtorek (21.06) strażacy z JRG 7 w Poznaniu odebrali nowy samochód ciężki ratownictwa technicznego. Jest to jeden z czterech bliźniaczych pojazdów, które PSP zakupiła w przetargu ogłoszonym jeszcze w zeszłym roku. Wykonawcą zabudowy jest firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne. Pod zabudowę wybrano trzyosiowe podwozie marki SCANIA P450. Samochód posiada m.in. napęd uterenowiony 6×6 i trzyosobową kabinę. Na przodzie pojazdu znajduje się wyciągarka hydrauliczna o uciągu 8172 kg.

W zabudowie pożarniczej umieszczono osiem skrytek na sprzęt. Jej dach wykonano w formie podestu roboczego. Dostęp do niego umożliwia składana drabinka umieszczona po prawej stronie w przestrzeni między kabiną a zabudową. Zaś z tyłu zabudowy umieszczono żuraw hydrauliczny (hds) HMF 2820K RCS. Jego maksymalny udźwig wynosi 5730 kg, z kolei jego maksymalny wysuw to 10,3 m.

Pojazd wyposażono ponadto w bogatą gamę sprzętu ratowniczego, hydraulicznego, pneumatycznego, elektrycznego i mechanicznego. Są to m.in.: generator prądu o mocy 20 kVA, zestaw oświetleniowy, trzy zestawy narzędzi hydraulicznych, pomocnicze narzędzia ratownicze, podpory hydrauliczne, podpory mechaniczne, zestawy poduszek pneumatycznych, pilarki, elektronarzędzia, narzędzia nieiskrzące, podręczny sprzęt burzący, zestaw PSP R1, defibrylator, sprzęt ochronny, drabiny, zestaw do oznakowania miejsca działań, wentylator nadmuchowo-wyciągowy, sprzęt pomiarowy, itp.

Koszt jednego takiego pojazdu to wydatek 2 657 661,00 zł. Zakup pojazdów zrealizowano w ramach jednego z zadań projektu Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I. Jest on realizowany w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Bliźniacze samochody trafiły również na wyposażenie jednostek PSP w Świebodzinie, Stargardzie i Warszawie (JRG 6). Ich zakup zrealizowała Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »