Łanięta. Kolejny duży pożar w powiecie kutnowskim

Blisko 20 zastępów strażackich zaangażowano do walki z pożarem jaki wybuchł na terenie dawnej gorzelni w miejscowości Łanięta koło Kutna w województwie łódzkim. Paliły się pojemniki wypełnione nieznaną substancją chemiczną. Istniało podejrzenie, że mogły to być odpady radioaktywne.

Łanięta. Przed godziną 14:00 w sobotę (27.05) kutnowscy strażacy przyjęli zgłoszenie o pożarze w nieczynnej gorzelni na terenie miejscowości Łanięta. Skierowano tam zastępy PSP i jednostki ochotniczych straży pożarnych. Gdy ratownicy dotarli na miejsce, nad terenem gorzelni unosił się gęsty czarny dym. Jak się okazało, paliły się beczki i kontenery wypełnione niezidentyfikowaną substancją chemiczną. Pożar objął powierzchnię około 400 metrów kwadratowych.

Ogień udało się ugasić. Pojemniki poddano sprawdzeniu, bowiem strażacy otrzymali informację, że mogą się w nich znajdować substancje radioaktywne. Na miejsce zadysponowano grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Ewakuowano też mieszkańców pobliskich budynków. Pomiary, przeprowadzone przez strażaków, wykluczyły jednak obecność substancji radioaktywnych.

Na miejscu, oprócz strażaków, pracują też policjanci i inspektorzy WIOŚ. Służby ustalają jaką konkretnie substancję składowano w nieczynnej gorzelni. Wyjaśniają też do kogo należą pojemniki i skąd wzięły się w tym budynku.

Ogółem w akcję gaśniczą zaangażowano kilkudziesięciu strażaków z 16 zastępów PSP i OSP z powiatów kutnowskiego i zgierskiego, a także z Łodzi i Płocka.


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »