Lublin: Pożar hali w Piotrawinie. Straty na 12 mln złotych

W sobotni poranek lubelscy strażacy zostali powiadomieni o pożarze hali produkcyjno-magazynowej w pobliskim Piotrawinie. Akcja trwała ponad 13 godzin. Udział w niej wzięło ponad stu strażaków z ponad trzydziestu zastępów PSP i OSP.

30 lipca 2022 r. około godziny 8:05 na Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Lublinie wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali produkcyjno-magazynowej w miejscowości Piotrawin. Po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęta jest hala o powierzchni około 1500m2, wysokości ok 10m. Podzielona na trzy części, w których znajdowały się linie mieszalnicze oraz pigment wykorzystywany do produkcji farb i lakierów, mrożonki oraz produkty spożywcze. Na zewnątrz widoczne były kłęby gęstego czarnego dymu.

Działania zastępów w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody w natarciu na rozwinięty już pożar wewnątrz budynku. W części, w której znajdowała się chłodnia zawalił się strop co uniemożliwiało ratownikom wejście do środka budynku, a dodatkowym utrudnieniem były pozamykane drzwi.

Po dojeździe kolejnych zastępów rozpoczęto działania gaśnicze z podnośników i drabin mechanicznych oraz podano prądy wody w obronie celem schłodzenia niższej części budynku. Łącznie podczas zdarzenia podano 12 prądów wody w tym dwa prądy piany ciężkiej. W międzyczasie dowodzenie na miejscu akcji przejął Komendant Miejski PSP w Lublinie st. bryg. Marek Fiutka, a następnie Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Tomasz Podkański, który przybył z grupą operacyjną KW.

Z uwagi na silne zadymienie ratownicy działali w aparatach ochrony dróg oddechowych. Po częściowym opanowaniu pożaru ratownicy przystąpili do przeszukiwania obiektu dogaszając jeszcze istniejące ogniska pożaru. Jednocześnie prowadzono oddymianie hali umożliwiając tym samym bezpieczne poruszanie się po obiekcie oraz prowadzenie prac rozbiórkowych.

Na miejscu zdarzenia działało 31 zastępów straży pożarnej, łącznie 102 strażaków, Pogotowie Ratunkowe i Policja. Czas trwania działań wyniósł ponad 13 godzin, przypuszczalna przyczyna zdarzenia nie została ustalona na miejscu akcji, a szacunkowe straty w wyniku pożaru wyniosły około 12 milionów złotych.

Zdjęcia: mł. bryg. Paweł Kasperek, Opracowanie: asp. Bartłomiej Pytka/KM PSP Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »