PSP odbiera samochody dekontaminacyjne
Pod koniec 2020 roku Państwowa Straż Pożarna dokonała zakupu ośmiu samochodów do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNe. Ich łączna wartość to niemal 40 mln złotych. Ich wykonawcą jest firma Wawrzaszek ISS. Pierwsze pojazdy już trafiły do wyznaczonych jednostek.
W czwartym kwartale 2020 roku Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie dokonała zakupu samochodów do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNe. Najkorzystniejszą ofertę złożyła wówczas firma Wawrzaszek ISS z Bielska-Białej. Oferta tej firmy opiewała na kwotę 38 572 800 złotych. Aktualnie trwają odbiory pojazdów. Wszystkie pojazdy zasilą jednostki PSP, w których funkcjonują specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Pierwszy pojazd trafił w czerwcu br. do stołecznej JRG 6. Użytkownikami kolejnych będą komendy miejskie PSP z Torunia, Łodzi, Gliwic, Olsztyna, Poznania i Szczecina, a także Komenda Powiatowa PSP w Leżajsku.
Wykonawca pod zabudowę wybrał dwuosiowe podwozia SCANIA G410. Samochody te posiadają dwumiejscową kabinę, napęd 4×2, a także automatyczną skrzynię biegów. Zabudowę wykonano z materiałów kompozytowych. Podzielono ją na 7 przedziałów. Dodatkowo w tylnej części pojazdu umieszczono kabinę dekontaminacyjną rozkładaną po podniesieniu klapy i windę załadowczą. Tuż za kabiną kierowcy zlokalizowano przedział sprzętowy. Wyposażono go w sprzęt z następujących grup sprzętowych:
- dekontaminacja aktywną pianą,
- fumigacja wewnętrzna nadtlenkiem wodoru,
- urządzenie do ozonowania,
- fumigacja wewnętrzna waporyzowanym nadtlenkiem wodoru (VHP),
- ubrania podekontaminacyjne,
- środki ochrony indywidualnej,
- zestaw BIOHAZARD i urządzenia pomocnicze.
Pozostałe przedziały to zlokalizowane wewnątrz zabudowy pomieszczenia stanowiące ciąg dekontaminacyjny dla osób poszkodowanych i ratowników oraz sprzętu. Pomieszczenia przystosowano do zdawania sprzętu, rozbierania z odzieży skażonej, dekontaminacji, ubierania odzieży czystej, a także rehabilitacji i oczekiwania na transport. Pojazdy wyposażono w system monitoringu do obserwacji procesu dekontaminacji. W jego skład wchodzi jedna kamera zewnętrzna umieszczona na rozkładanym maszcie i sześć kamer zlokalizowanych w pomieszczeniach zabudowy. W pojazdach zainstalowano również zbiornik na wodę o pojemności 300 l, zbiornik na wodę podekontaminacyjną o pojemności 400l, a także instalację ciepłej wody użytkowej. Zasilanie w prąd elektryczny zapewnia generator o mocy 50 kVA.
Zakup ośmiu samochodów do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNe to jedno z zadań realizowanych w ramach projektu Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I. Projekt zyskał dofinansowanie z budżetu unijnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (PO IiŚ), oś priorytetowa V Rozwój transportu kolejowego w Polsce.
Foto: KM PSP Gliwice, KM PSP Olsztyn, KM PSP m. st. Warszawa