#MisjaFrancja: W drodze

W czwartek strażacy wchodzący w skład modułu GFFFV Poland wyruszyli do walki z pożarami lasów na południowym zachodzie Francji. Wczoraj kolumna wjechała na terytorium Francji. Dziś powinni dotrzeć w okolice Bordeaux, gdzie rozbiją swój obóz.

W czwartek (11.08) moduł GFFFV Poland wyruszył na swoją kolejną zagraniczną misję ratowniczą. Tym razem celem wyjazdu są okolice Bordeaux (departament Girounde) na południowym zachodzie Francji. Tam od kilku dni trwa walka z pożarami lasów, które objęły już blisko 7,5 tys. hektarów powierzchni. W skład grupy weszły dwa moduły przeznaczone do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów GFFFV Wrocław i GFFFV Szczecin. Skład grupy dopełniają funkcjonariusze i samochody PSP z KG PSP, KW PSP w Poznaniu (samochód dowodzenia i łączności), a także KP PSP w Ciechanowie (samochód kwatermistrzowski). Łącznie jest to 49 samochodów pożarniczych i 146 osób.

Decyzja o wysłaniu polskiej grupy zapadła w nocy (10/11.08). Wówczas rozpoczęto formowanie obu modułów. W godzinach porannych w siedzibach komend wojewódzkich PSP w Szczecinie i Wrocławiu odbyły się odprawy. Następnie kolumny wyruszyły do głównego punktu koncentracji sił i środków.

Punkt koncentracji grupy GFFFV Poland zorganizowano w okolicach Legnicy. Tam, około południa, odbyła się kolejna odprawa i pożegnanie strażaków wyruszających do Francji. Kolumna wyruszyła po godzinie 15:00. Po przekroczeniu granicy z Niemcami udali się do Norymbergii. Tam spędzili noc w miejscowej Akademii Policyjnej.

Następnego dnia, o poranku, Polacy ruszyli w dalszą drogę. Kolejny duży przystanek zorganizowano już we Francji – w miejscowości Vichy. Stamtąd wyruszyli dziś do departamentu Girounde, w okolice miejscowości Hostens, gdzie od kilku dni szaleją pożary terenów leśnych. Wedle aktualnych danych żywioł strawił już ponad 7,4 tys. hektarów powierzchni leśnej. Tam rozbiją swój obóz i po odprawie z władzami francuskimi przystąpią do wykonywania przydzielonych zadań.

Na trasie wiodącej przez Francję nasi strażacy spotykają się z przejawami sympatii. Na autostradowych wyświetlaczach informacyjnych wyświetlane są napisy w języku polskim z podziękowaniami. Zdarzają się również osoby, które pozdrawiają przejeżdżającą kolumnę.

Aktualnie strażacka kolumna jest w okolicach Azerat w Nowej Akwitanii. Do celu jeszcze kilka godzin jazdy.

Fotografia nagłówkowa: Strażacy modułu GFFFV Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »