#MisjaFrancja: Polscy strażacy pomogą w walce z pożarami lasów

Dwa polskie moduły GFFFV z województw dolnośląskiego i zachodniopomorskiego wyruszają do Francji. Grupa 49 pojazdów i 146 strażaków będzie wspierać walkę z pożarami lasów na południu Francji. Według danych EFFIS – na południu kraju spaleniu uległo już ponad  6 tys. ha powierzchni leśnej.

Utrzymująca się w Europie od dłuższego czasu susza sprzyja powstawaniu wielkopowierzchniowych pożarów lasów i roślinności. Najtrudniejsza sytuacja występuje tradycyjnie na południu naszego kontynentu, m.in. w Portugalii, Francji czy we Włoszech. Według danych zgromadzonych przez  Europejski System Informacji o Pożarach Lasów – aktualnie najtrudniejsza sytuacja występuje w okolicach Bordeaux (departament Gironde) na południowym zachodzie kraju. Liczne pożary terenów leśnych w ostatnich dniach strawiły już powierzchnię ponad 6 tys. hektarów. Z zagrożonych terenów ewakuowano już ponad 3 tys. ludzi.

W związku z trudną sytuacją władze francuskie wystąpiły, za pośrednictwem ERCC (Emergency Response Coordination Centre), o pomoc ratowniczą w postaci modułów gaśniczych GFFFV przeznaczonych do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Swoją ofertę pomocy w postaci dwóch modułów gaśniczych skierowała Polska. Już w godzinach nocnych postawiono w stan gotowości moduły GFFFV Szczecin i GFFFV Wrocław. W ich skład wchodzi łącznie 49 pojazdów i 146 strażaków z jednostek PSP województw dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Strażacy oprócz pojazdów gaśniczych zabierają ze sobą również quady, całe zabezpieczenie logistyczne i zaplecze sztabowe. O poranku w Szczecinie i Wrocławiu sformowano oba moduły, które następnie wyruszyły do Legnicy. Stamtąd wczesnym popołudniem powinny wyruszyć do Francji.

Polska misja zaplanowana jest na najbliższe 10 dni. Jednak zaplecze jakim dysponują nasi strażacy pozwala na 14 dni w pełni samowystarczalnego funkcjonowania.

W strukturach Państwowej Straży Pożarnej działa 6 modułów GFFFV (Wrocław, Kraków, Białystok, Olsztyn, Poznań i Szczecin. Są one przeznaczone do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Funkcjonują w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. W ostatnich latach polskie moduły odbyły dwie misje ratownicze, w 2018 w Szwecji i w zeszłym roku w Grecji.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: KP PSP Kołobrzeg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »