Konarzewo. Pożar zabytkowego pałacu. Z ogniem walczyło ponad 130 strażaków

Ponad 130 strażaków zawodowych i ochotników z Poznania i okolic walczyło z pożarem jaki wybuchł wczoraj w miejscowości Konarzewo. Wczesnym wieczorem doszło tam do pożaru zabytkowego, XVII-wiecznego pałacu. Akcja gaśnicza trwała całą noc.

Konarzewo. Przed godziną 19. we wtorek (11.07) poznańska PSP przyjęła zgłoszenie o pożarze XVII-wiecznego, barokowego pałacu w miejscowości Konarzewo (gmina Dopiewo). Na miejsce udały się zastępy z najbliższych jednostek PSP i OSP. W chwili dojazdu pierwszych zastępów pożar był już rozwinięty w znacznym stopniu obejmując poddasze i dach budynku.

Strażacy prowadzili działania gaśnicze zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku. Podjęto też ewakuację mienia, które można było wynieść z płonącego budynku. Na miejsce kierowano też dodatkowe siły i środki. Zadysponowano m.in.: drabiny mechaniczne i podnośniki hydrauliczne, a także cysternę z JRG poznańskiej Szkoły Aspirantów. Mimo ogromnego zaangażowania strażaków straty pożarowe są duże. Spaleniu uległ dach i więźba dachowa na powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Zawaliła się też część stropu.

Łącznie w całonocne działania zaangażowano ponad 130 strażaków z 40 zastępów PSP i OSP. Około godziny 4:00 pożar ugaszono. Na miejscu pozostawiono jednak część sił i środków. Ratownicy dozorowali pogorzelisko. Kontrolowali też czy nie ma ukrytych zarzewi, które mogłyby ponownie wzniecić pożar. Nie ma osób poszkodowanych, aczkolwiek autorzy lokalnej strony społecznościowej informowali nieoficjalnie o kilku poszkodowanych strażakach.

Przyczyny powstania pożaru nie są na razie znane. Trwa szacowanie strat. Wiadomo, że pałac budowany pod koniec XVII wieku jest obecnie własnością prywatną. W ostatnich latach przechodził gruntowny remont, po którym właściciele mieli się do niego wprowadzać.

Fotografia nagłówkowa: KW PSP Poznań


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »