#MisjaGrecja2021: Polskie moduły GFFFV dotarły do Serbii

Grupa 143 strażaków PSP i 46 samochodów pożarniczych, tworzących dwa moduły GFFFV jest już na terytorium Serbii. Dziś powinni dotrzeć do Bułgarii. Zaś jutro lub w środę są spodziewani w Grecji, gdzie wesprą lokalne służby w walce z pożarami kompleksów leśnych.

3 sierpnia Grecy zwrócili się za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) o pomoc w związku z licznymi pożarami lasów. Prośba dotyczyła zapotrzebowania zarówno na siły i środki do zwalczania pożarów z powietrza, jak również z ziemi. Według aktualnego komunikatu ERCC do Grecji skierowano 9 samolotów oraz 12 jednostek naziemnych tj. blisko 1000 ratowników i 200 pojazdów z Austrii, Cypru, Chorwacji, Czech, Francji, Niemiec, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji i Szwecji. Polska odpowiedziała na apel Greków wysyłając dwa moduły GFFFV.

W sobotę (7.08) po południu wyruszyła z Wrocławia polska grupa ratownicza. W jej skład wchodzi 143 strażaków i 46 samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalistycznych. Trzon grupy stanowią dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów z Wielkopolski i Dolnego Śląska. W skład grupy weszły również siły i środki z KG PSP oraz województw: mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego. Trasa przejazdu kolumny polskich wozów pożarniczych wiedzie przez Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię. Celem polskiej misji będzie prawdopodobnie Półwysep Peloponeski, gdzie strażacy dotrą jutro lub pojutrze. Misja potrwa co najmniej do 23 sierpnia, gdyby jednak zaszła taka konieczność może się wydłużyć.

Pożary lasów na terytorium Grecji wybuchły na początku sierpnia.

W ciągu jednej doby potwierdzono ich nieco ponad 80. W kolejnych dniach wybuchały kolejne. Kilkudziesięciu z nich nadal nie udało się opanować. Kosztowały życie co najmniej dwóch strażaków. Co najmniej 20 osób jest rannych. Najtrudniejsze pożary występują w Rodos, Kos, Evia, Messinia (Peloponez), Eastern Mani (Peloponez) i Varympompi (w rejonie Attyki). Wszędzie tam zarządzona została ewakuacja ludności. Rozwój pożarów wzmagają sprzyjające warunki atmosferyczne, w tym gorące powietrze napływające znad Afryki i silne wiatry. Trudna sytuacja pożarowa występuje w różnych regionach Morza Śródziemnego, a także Bałkanów Zachodnich. Oprócz Grecji, występują również w Turcji, Macedonii Północnej, Albanii i we Włoszech.

Fotografia nagłówkowa: Zespół Prasowy KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »