Mocno powiało. Od czwartku ponad 1350 interwencji

Do godziny 10. w piątek strażacy podjęli już ponad 1350 interwencji związanych z silnym wiatrem. Mocno wieje od wczorajszego wieczora, zwłaszcza w zachodniej, północnej i południowo-zachodniej części kraju. Najczęściej interwencje związane są z usuwaniem powalonych drzew. Doszło jednak do poważniejszych zdarzeń, w których ucierpiało kilka osób.

Jak przekazał w piątek (22.12) przed południem na platformie X rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski:

W piątek 22 grudnia do godziny 10:00 strażacy odebrali 1356 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru.

Jak dodał, najwięcej interwencji podjęli strażacy z województw: zachodniopomorskiego (443), wielkopolskiego (194), pomorskiego (153), dolnośląskiego (132), kujawsko-pomorskiego (107). Zgłoszenia do strażaków wpływały też w innych województwach. Jednak było ich znacznie mniej. Strażacy ze skutkami wichur walczą od czwartku (21.12). Według wcześniejszego komunikatu Karola Kierzkowskiego wczoraj straż pożarna podjęła 684 interwencje będące następstwem silnego wiatru.

W zdecydowanej większości interwencje dotyczą usuwania drzew, które blokowały szlaki komunikacyjne. Silny wiatr zrywał też dachy na budynkach mieszkalnych, gospodarczych i użyteczności publicznej. Doszło też do kilku poważniejszych zdarzeń. Na przykład w powiecie szczecineckim (woj. zachodniopomorskie) jedno z drzew upadło na karetkę pogotowia, którą przewożony był pacjent. Na szczęście załodze ambulansu, jak również pacjentowi nic się nie stało. Transport pacjenta kontynuował drugi, wezwany na miejsce, zespół. Do innego niebezpiecznego zdarzenia doszło w powiecie kamieńskim, gdzie silny wiatr doprowadził do zepchnięcia z jezdni ciężarówki. Groźnie było też w województwie kujawsko-pomorskim. Drzewo upadło też na samochód ciężarowy poruszający się krajową dziesiątką na odcinku między Bydgoszczą a Toruniem. W tym zdarzeniu ucierpiała jedna osoba.

Nie tylko silny wiatr, ale też opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu dają się we znaki strażaków. Sporo interwencji jest związanych z koniecznością wypompowywania wody z zalanych budynków. W dalszym ciągu na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia IMGW 1. i 2. stopnia przed silnym wiatrem. Mają one obowiązywać do sobotniego (23.12) poranka. IMGW wydał też ostrzeżenia o intensywnych opadach śniegu, zawiejach i zamieciach oraz oblodzeniu. Szczegółowe informacje dostępne są w serwisie pogodowym Instytutu.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: KM PSP Gdańsk


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »