MSWiA zdradziło ogólne założenia projektu ustawy modernizacyjnej

10 mld. 30 mln. złotych ma wynieść czteroletni budżet nowego programu modernizacji służb mundurowych nadzorowanych przez MSWiA. Tak wynika z informacji, jakie przekazał wiceminister Maciej Wąsik podczas spotkania z szefami związków zawodowych działających w resortowych służbach.

Sekretarz stanu w MSWiA, wiceminister Maciej Wąsik spotkał się w poniedziałek (13.09) z liderami związków zawodowych działających w służbach mundurowych nadzorowanych przez ten resort. Głównym tematem spotkania było omówienie propozycji dotyczących nowej ustawy modernizacyjnej. Jak wynika z informacji przedstawionej po spotkaniu budżet programu w nowej czteroletniej perspektywie (2022-25) miałby wynieść 10 mld. 30 mln. złotych. Byłby tym samym większy o ponad 843 mln. złotych od kwoty jaką wydatkowano w zakończonej już perspektywie 2017-20.

Cały program będzie podzielony na dwa zasadnicze segmenty. 4 mld. 364 mln. złotych zaplanowano na modernizację i budowę nowych obiektów, jak również zakup sprzętu czy wyposażenia osobistego funkcjonariuszy. Ponad miliard złotych więcej (dokładnie 5 mld. 666 mln. złotych) zaproponowano na wzmocnienie etatowe służb mundurowych oraz wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników cywilnych.

Będą to kwoty dodatkowe, poza waloryzacją płac w sferze budżetowej – zaznacza MSWiA.

Zagadnienia związane z uposażeniami funkcjonariuszy zdominowały poniedziałkowe spotkanie. Strona rządowa proponuje, aby w 2022 r. w pierwszym roku obowiązywania nowej ustawy, wzmocnić motywacyjny system uposażeń w służbach mundurowych średnio o 200 zł na etat (217 złotych z nagrodą roczną). To w połączeniu z zakładaną waloryzacją płac w budżetówce dałoby wzrost uposażenia o średnio 488 złotych. Również w kolejnym roku obowiązywania ustawy (od 1 stycznia 2023 r.), dodatek dla wszystkich funkcjonariuszy wzrośnie o średnio 209 złotych (226 złotych z nagrodą roczną). Zgodnie z tą propozycją funkcjonariusz miałby więc zarabiać średnio o 714 złotych więcej niż obecnie.

Strona związkowa zwróciła uwagę na konieczność waloryzacji uposażeń również w 2023 r. Związkowcy zawnioskowali o zwiększenie proponowanych kwot na uposażenia. Ta kwestia ma być przedmiotem kolejnego spotkania, które zaplanowano na najbliższy poniedziałek (20.09).

Do propozycji MSWiA odniosła się Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych,

Federacja zrzesza większość związków zawodowych funkcjonujących w służbach MSWiA, a także NSZZ FiP Więziennictwa oraz Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP. Na czwartkowym posiedzeniu Rada oceniła, że proponowana łączna wysokość podwyżek nie spełni oczekiwań funkcjonariuszy.

Rada postuluje aby średnia wysokość podwyżek nie była niższa od wdrożonej poprzednią ustawą, tj. 1155 zł. Liderzy związków proponują również zwiększenie puli środków na system uposażeń i wynagrodzeń, kosztem puli inwestycyjnej. Zgodzili się, że rozdział środków przeznaczonych na podwyżki powinien w głównej mierze objąć stałe elementy uposażenia. Ponadto w przypadku waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej w latach 2023 – 2025, uposażenia w służbach powinny być objęte takim samym wskaźnikiem waloryzacji. Zgodnie stwierdzili, że pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej powinni być objęci tożsamymi rozwiązaniami jak wypracowane w MSWiA.

Federacja odniosła się również do propozycji jakie wiceminister Maciej Wąsik przekazał podczas wtorkowego spotkania z Zarządem Głównym NSZZ Policjantów i komendantem głównym Policji . Liderzy mundurowych związków postulują, aby propozycje progresywnego dodatku służbowego oraz uwolnienia etatów czy zmiany w najniższych grupach uposażeń winny mieć odpowiednie zastosowanie w pozostałych służbach mundurowych resortów spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości.

Do rozpoczęcia 2022 roku pozostało 3,5 miesiąca. Zapowiadany od dawna projekt nowej ustawy modernizacyjnej nie został jeszcze formalnie opublikowany.

Fotografia nagłówkowa: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »