New Jersey. Strażacy ofiarami pożaru statku w Porcie Newark

Dwaj strażacy Newark Fire Department zginęli podczas akcji gaszenia pożaru samochodów na statku towarowym zacumowanym w miejscowym porcie. Obaj mieli ponad 40 lat. Pożar wybuchł w czwartek wieczorem lokalnego czasu. Podczas działań ucierpiało też pięciu innych strażaków.

W środę (5.07) około godziny 21:30 miejscowego czasu straż pożarna z Newark w stanie New Jersey (USA) przyjęła zgłoszenie o pożarze samochodów na zacumowanym w porcie statku Grande Costa D’Avorio. Ogień pojawił się na 10 piętrze statku, podczas przemieszczania pojazdów, pod koniec załadunku. Zapaliło się kilka pojazdów tam znajdujących. Ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się na wyższe kondygnacje – 11 i 12 piętro statku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Tom Kaminski (@tomkaminskiwcbs)

Do akcji gaśniczej skierowano jednostki straży pożarnej w Newark. Pojawiły się również statki pożarnicze, które prowadziły akcję gaśniczą z wody. Na pokład skierowano zespół strażaków, którzy mieli ugasić pożar. Ich działania utrudniała jednak wysoka temperatura i gwałtowny rozwój pożaru. Konieczne okazało się wycofanie ratowników. W późniejszym czasie do pomocy wysłano też jednostki straży pożarnych z okolicznych miast, a także nowojorskiej straży pożarnej.

W trakcie wycofywania zespołu, dwaj strażacy odłączyli się od reszty i zaginęli wewnątrz pokładu. Odnaleziono ich nieco później. Trafili do lokalnych szpitali, gdzie stwierdzono ich zgon. Podczas działań ucierpiało też pięciu innych strażaków. Trzej to członkowie straży pożarnej z Newark, kolejni dwaj to strażacy z Elisabeth. Oni także trafili do szpitala, gdzie wciąż przebywają.

Przyczyny powstania pożaru nie są na razie znane. Wiadomo, że na pokładzie nie było samochodów elektrycznych, ani też innych niebezpiecznych ładunków. Pożar ugaszono w czwartek (6.07) rano miejscowego czasu. Nie stwierdzono wycieków, nie ma też zagrożenia jego zatonięciem.

Tragicznie zmarli strażacy to 45-letni Augusto „Augie” Acabou i 49-letni Wayne „Bears” Brooks Jr. Mieli 9-letni oraz 16,5-letni staż służby w straży pożarnej Newark. Posiadali m.in. przeszkolenie do działań na statkach wycieczkowych. Nie mieli natomiast przeszkolenia do działań na statkach służących do transportu samochodów.

Statek Grande Costa D’Avorio należy do floty Grupy Grimaldi. Na nim realizowane są m.in. transporty samochodów nowych i używanych, a także innych ładunków między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Afryką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »