Burze nad Polską. W środę ponad 400 interwencji strażaków

Ponad 400 razy wyjeżdżali w środę strażacy do usuwania skutków burz i silnego wiatru. Głównie na południu i zachodzie kraju. Pomimo szeregu szczególnie groźnych zdarzeń nie stwierdzono osób poszkodowanych. Prewencyjnie ewakuowano też 2 obozy harcerskie, łącznie 100 osób.

W środę (5.07) przez Polskę przeszedł front atmosferyczny, który przyniósł silne burze z gradem. Opadom towarzyszył również silny wiatr, który w porywach osiągał prędkość do 90 km/h, lokalnie 100 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla dla całego lub części obszarów 12 województw, głównie zachodniej i centralnej Polski. Taka pogoda dla strażaków oznacza pracowity dzień, a także wieczór. Nie inaczej było też wczoraj, choć trzeba przyznać, że było w miarę spokojnie.

Wedle informacji jakie w czwartek (6.07) rano przekazał bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP:

W środę 5 lipca strażacy odnotowali 422 interwencje związane z burzami.

Jak przekazał dalej Kierzkowski:

Najwięcej zdarzeń miało miejsce: woj. śląskie 68, woj. wielkopolskie 60, woj. kujawsko-pomorskie 56, woj. opolskie 49, woj. łódzkie 40.

Interwencje dotyczyły przeważnie usuwania powalonych drzew i pompowania wody z zalanych obiektów. Doszło jednak do kilku szczególnie groźnych zdarzeń. Strażacy stwierdzili m.in. uszkodzenie czterech dachów na budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych. W województwie śląskim doszło do kilku pożarów budynków, które były następstwem uderzenia pioruna. W tych zdarzeniach nie było osób poszkodowanych. W Toruniu drzewo upadło na samochód osobowy, w którym znajdował się kierujący. Jak przekazali strażacy nie odniósł on obrażeń.

Strażacy wzięli też udział w dwóch prewencyjnych ewakuacjach obozów harcerskich pod namiotami. Ewakuowano 38 harcerzy oraz 7 opiekunów z obozu w powiecie koneckim (woj. świętokrzyskie), a także 48 harcerzy oraz 7 opiekunów z obozu w powiecie człuchowskim (woj. pomorskie). Wszyscy przeczekali burze w okolicznych budynkach.

Wedle informacji PSP obecnie w całej Polsce funkcjonuje 326 obozów pod namiotami. Liczą one 19997 młodych obozowiczów. Strażacy utrzymują stały kontakt z opiekunami obozów, jak również przesyłają cykliczne informacje na temat bieżących ostrzeżeń meteorologicznych.

Fotografia nagłówkowa: KM PSP Toruń


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »