Solidarni z Ukrainą: ZOSP i FOŚiGW uzupełnią sprzęt przekazany strażakom z Ukrainy

1600 palet sprzętu pożarniczego i ochronnego oraz ponad 100 samochodów pożarniczych. Tak dużą ilość sprzętu udało się zebrać w zaledwie weekend. NFOŚiGW zapowiedział już uruchomienie środków na uzupełnienie sprzętu, jaki został przekazany dla ukraińskich ratowników. Z podobną inicjatywą wyszedł Związek OSP RP.

W obliczu tragedii wojennej polscy strażacy okazali ogromną solidarność ze swoimi kolegami na Ukrainie.

W sobotę ogłoszona została akcja, wielka akcja dla strażaków PSP ale przede wszystkim dla OSP i dzisiaj mamy efekt! Szanowni Państwo, efekt który przerósł nasze wszelkie oczekiwania, ponad 1600 palet sprzętu, który jest już dzisiaj spakowany na paletach we wszystkich województwach całego naszego kraju – przekazał podczas wczorajszej konferencji prasowej nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP.

Na tych paletach znalazły się węże strażackie, pompy, agregaty, prądownice, a także środki ochrony indywidualnej. Efekt tej akcji to również nieco ponad 100 samochodów ratowniczo-gaśniczych i ambulans przekazany przez druhów z Bukowiny Tatrzańskiej. Pierwsze transporty trafiły już za południowo-wschodnią granicę.

W odpowiedzi na tak wielki odzew polskich strażaków Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o wyasygnowaniu ponad 30 mln złotych dla jednostek OSP na uzupełnienie sprzętu. Na tą pulę składać się będą pieniądze z NFOŚiGW i szesnastu funduszy wojewódzkich. Koordynatorem tej akcji będzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wsparcie to zostanie udzielone m.in. w ramach programu priorytetowego pn. Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Z podobną inicjatywą wychodzi również Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. ZOSP RP zaoferował odkupienie sprzętu przekazanego przez OSP z puli Rezerwy Natychmiastowej ZOSP RP. W tym przypadku sprzęt miałby być przekazywany jednostkom w kolejności zgłoszeń oraz w zależności od posiadanych środków.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: KM PSP Rzeszów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »