„Nie bójcie się naszych sygnałów” – apel strażaków do uchodźców z Ukrainy

Strażacy apelują do osób, które przyjęły lub przyjmą uchodźców wojennych z Ukrainy. Dotyczy on informowania tych ludzi o roli jaką pełnią syreny montowane na budynkach straży pożarnych.

Wedle szacunków do Polski mogło przybyć już ok. 500 tys. uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Większość to kobiety z małymi dziećmi i osoby starsze. Po przekroczeniu granicy i wykonaniu wszystkich formalności są transportowani do przygotowywanych ośrodków organizowanych przez lokalne samorządy. Część takich ośrodków utworzono na bazie strażnic OSP. Duża część uchodźców znalazła również schronienie w prywatnych domach.

Strażacy ochotnicy wystosowali apel do wszystkich, którzy przyjmują ukraińskie rodziny o przekazanie im informacji, aby nie bali się dźwięku strażackich syren.

Informacja dla osób, które przyjęły/przyjmą rodziny z dziećmi z Ukrainy do swoich domów lub ośrodków.

SYRENY ALARMOWE OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH

Zwracamy się z prośbą o przekazanie informacji dla osób, które przybywają z Ukrainy. W Polsce funkcjonują jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które są alarmowane do wszelkiego rodzaju zdarzeń przy użyciu syreny alarmowej w ciągu dnia i w nocy. Dla Nas jest to sytuacja oczywista, natomiast dla Nich może to być przerażające i narazić ich na niepotrzebny dodatkowy stres, ponieważ mogą myśleć, że jest to sygnał wojenny, który ostrzegał ich przed niebezpieczeństwem w swoich miastach.
Informacja w języku ukraińskim!
Шановні жителі, повідомляємо, що у нашій місцевості сигнал тривоги включається у випадку необхідності втручання пожежної частини. Це 3 сигнали по 60 секунд. Просимо не боятися цього сигналу.
Organizatorzy akcji proszą o rozpowszechnienie apelu na kanałach społecznościowych Waszych jednostek i miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »