Nowa SCANIA skarżyskiej PSP

W miniony czwartek w Komendzie Powiatowej PSP w Skarżysku-Kamiennej miała miejsce uroczystość przekazania nowego ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego GCBA 8,4/65. Samochód SCANIA P410 z wyposażeniem kosztował ponad milion złotych.

Skarżyscy strażacy nowe auto odebrali jeszcze w listopadzie. W tym czasie musieli zapoznać się z samochodem, poznać jego możliwości. Trzeba było też dokończyć formalności. Oficjalne, przebiegające w uroczystej atmosferze, przekazanie i poświęcenie scanii nastąpiło 12 grudnia.

Jest to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 8,4 tys. litrów, autopompę o wydajności 6,5 tys. litrów na minutę, a także specjalistyczny sprzęt gaśniczy i ratowniczy. Pojazd zabudowano na podwoziu marki SCANIA, wyposażonym w jednomodułową, czterodrzwiową i sześciomiejscową kabiną, a także uterenowiony napęd 6×6 i silnik o mocy 410 KM. Zabudowę wykonała Wawrzaszek ISS z Bielska-Białej. Jak zapewniają strażacy, pojazd jest przystosowany do samodzielnego podejmowania działań ratowniczo-gaśniczych przez jego załogę.

Samochód z wyposażeniem kosztował 1 180 tysięcy. Na tą kwotę złożyły się środki  Komendy Głównej PSP, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Skarżysko-Kamienna, a także Miasta Skarżysko-Kamienna oraz Miasta i Gminy Suchedniów. Pozostałe 90 tys. złotych przeznaczyła KP PSP Skarżysko-Kamienna.

SCANIA zastąpiła w podziale bojowym JRG ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy (GCBA 5/40) na podwoziu MAN LE 18.280 z zabudową firmy Stolarczyk. Pojazd ten najprawdopodobniej zasili wkrótce Ochotniczą Straż Pożarną w Suchedniowie.

Czwartkowa uroczystość była również okazją do odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Janowi Witwickiemu, założycielowi Ochotniczej Straży Ogniowej przy Odlewni Kamienna – pierwszej straży ogniowej na ziemi skarżyskiej. W bieżącym roku minęła 120 rocznica tego wydarzenia.

Foto: KP PSP Skarżysko-Kamienna (1-2), Grzesiek Kwiatkowski (3-10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »