Polscy strażacy ruszyli z pomocą humanitarną dla Albanii

18 grudnia 2019 roku strażacy z Państwowej Straży Pożarnej wyjechali do Albanii, aby przekazać pomoc humanitarną ofiarom trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj pod koniec listopada.

Albania poprosiła o wysłanie pomocy w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności – to ten sam mechanizm, w ramach którego Polska udzieliła pomocy Szwecji latem 2018 r., gdy kraj zmagał się z ogromnymi pożarami lasów.

Polscy strażacy wiozą potrzebującym z Albanii 500 łóżek polowych. Zgodnie z decyzją Jacka Sasina – wicepremiera i ministra aktywów państwowych – środki rzeczowe pochodzą z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych i są zgodne z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Albanię. Minister Mariusz Kamiński zdecydował o utworzeniu czteroosobowej strażackiej grupy, której zadaniem jest transport pomocy do Tirany.

Albania leży w strefie aktywnej sejsmicznie  – ostatnie trzęsienie ziemi nawiedziło ten kraj 26 listopada 2019 roku nad ranem. W jego wyniku zginęło 50 osób.

Podczas transportu polska grupa przejedzie przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę. Do kraju wróci 22 grudnia 2019 r.

Źródło i foto nagłówkowe: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »