Nowy GCBA w OSP Osie. Wcześniej służył w bydgoskiej PSP

W ostatnim czasie na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiu trafił samochód GCBA 8/50 na podwoziu Renault Kerax. W piątek odbyło się uroczyste przekazanie pojazdu. Kerax służył dotąd strażakom Państwowej Straży Pożarnej z bydgoskiego Fordonu.

W piątek (16.09) w miejscowości Osie koło Świecia w województwie kujawsko-pomorskim odbyła się uroczystość przekazania nowego samochodu dla tutejszej OSP. Ten pojazd to ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Kerax 420.34 dCi. Wóz posiada m.in. napęd uterenowiony 6×6 oraz zabudowę wykonaną z materiałów kompozytowych przez firmę Wawrzaszek ISS.

Samochód wyposażono w zbiornik na wodę o pojemności 8 tys. litrów, a także zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 800 litrów. Sercem układu wodno-pianowego jest autopompa Ruberg R-2-280-20-GSZ o wydajności 5 tys. litrów na minutę. Wyposażono go również w linię gaśniczą, instalację zraszaczy podwoziowych, dachowe działko wodno-pianowe i maszt oświetleniowy. Auto nie jest nowe. Do nie dawna, przez wiele lat kerax służył strażakom z JRG 2 Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy.

Decyzja o przekazaniu auta właśnie do OSP w Osiu nie jest przypadkowa. Argumentowana jest przede wszystkim lokalizacją miejscowości. Najbliższa jednostka PSP oddalona jest o około 30 kilometrów. Ponadto w pobliżu znajdują się zakłady przemysłowe podwyższonego ryzyka. Duży zbiornik na wodę, a także napęd na wszystkie koła z pewnością ułatwią prowadzenie działań w trudno dostępnym terenie leśnym.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli m.in.: st. bryg. Janisław Buller – komendant miejski PSP w Bydgoszczy, st. bryg. Piotr Tkaczyński – komendant powiatowy PSP w Świeciu, st. bryg. Andrzej Rafalski -zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu, bryg. Paweł Puchowski – dowódca JRG KP PSP w Świeciu, Michał Grabski – wójt Gminy Osie, Roman Waśkowski – przewodniczący Rady Gminy Osie oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiu.

Foto. Łukasz Porożyński – Urząd Gminy Osie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »