Świętokrzyskie wojewódzkie ćwiczenia taktyczno-bojowe pk. „Gaspol 2022”

15 września 2022 roku na terenie miasta i gminy Sędziszów zostały przeprowadzone wojewódzkie ćwiczenia taktyczno-bojowe o kryptonimie „Gaspol 2022”. Organizatorem manewrów była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Jędrzejowie. Ogólny scenariusz zakładał kilka zasadniczych epizodów, z których wiodącym było rozszczelnienie instalacji LPG podczas przetłaczania medium ze zbiornika autocysterny na froncie załadunkowym terminalu gazu płynnego na zakładzie dużego ryzyka Gaspol w Pawłowicach.

Działania jednostek zaangażowanych w ćwiczenia polegały m.in. na uszczelnieniu wycieku gazu propan-butan, ugaszeniu pożaru lasu, dekontaminacji samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego policji oraz udzieleniu pomocy medycznej osobom biorącym udział w zdarzeniu.

Do realizacji zadań zostały zaangażowane siły i środki z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jędrzejowie, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Kielc oraz Skarżyska, ochotnicze straże pożarne z terenu powiatu jędrzejowskiego i powiatów ościennych, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego, pracownicy firmy „Gaspol”, Policja, Powiatowe Centrum Zarzadzania Kryzysowego, pracownicy Nadleśnictwa Jędrzejów oraz Państwowe Ratownictwo Medyczne. Podczas prowadzonych ćwiczeń został utworzony sztab akcji w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Sędziszów, który współpracował z dowódcą i analizując na bieżąco sytuację wypracowywał strategiczne decyzje.

Ćwiczenia wizytował wojewoda świętokrzyski Pan Zbigniew Koniusz oraz Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Witold Bruzda.

Na zakończenie ćwiczeń dokonano wstępnego omówienia całości ćwiczenia, następnie zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach st. bryg. Jarosław Piotrowski złożył wszystkim obecnym serdeczne podziękowania za udział oraz organizację ćwiczeń. Jednocześnie podkreślił, że dzięki tego typu przedsięwzięciom Państwowa Straż Pożarna i służby współdziałające nieustanie rozwijają się w zakresie ratowniczym, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców powiatu jędrzejowskiego.

Opracowanie: kpt. Karol Błaszczyk
Zdjęcia: Agnieszka Wardecka (1-18); Świętokrzyski Urząd Wojewódzki (19)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »