OSP na straży środowiska. Ponad 1000 jednostek bierze udział w zbiórce e-odpadów i tekstyliów

Już ponad 1000 jednostek OSP włączyło się w zbiórkę elektrośmieci oraz tekstyliów pod szyldem akcji „OSP na straży środowiska”. Zebrano już ponad 6 tys. ton odpadów oraz wyrobów tekstylnych. W ramach akcji Związek OSP RP ogłosił wakacyjny konkurs dla jednostek OSP, z ciekawymi nagrodami.

Organizatorzy akcji OSP na straży środowiska ponownie podsumowali jej przebieg. Jak przekazano, do udziału w ogólnopolskiej akcji włączyło się już ponad 1000 jednostek OSP. W ramach tej kampanii druhowie organizują zbiórki elektroodpadów. Pod tym hasłem kryje się zużyty lub zbędny sprzęt elektroniczny, komputerowy i biurowy, AGD, RTV oraz elektronarzędzia. Od niedawna druhowie mogą również zbierać tekstylia, głównie odzież, firany i zasłony, pościel, obuwie, galanterię skórzaną oraz zabawki. Ważne, aby przekazywane rzeczy były suche oraz czyste.

Jak przekazano najwięcej jednostek uczestniczących w projekcie ma swoje siedziby w województwach: łódzkim, wielkopolskim i śląskim. Z kolei najwięcej e-odpadów i tekstyliów zebrali druhowie z województw: śląskiego, łódzkiego i opolskiego. Najlepsze wyniki zbiórek uzyskały: OSP Lubiewo z województwa kujawsko-pomorskiego (według danych z maja br. 90752 kg elektrycznych śmieci), OSP Gołuchowice z województwa śląskiego (88560 kg) oraz OSP Wąbrzeźno z kujawsko-pomorskiego (70440 kg).

Zbiórki nadal trwają. Do udziału w nich zachęca również Związek OSP RP. Organizacja zrzeszająca ok. 16 tys. OSP z całej Polski pod koniec czerwca ogłosiła konkurs, który potrwa do końca sierpnia. Jednostki OSP uczestniczące w konkursie mają za zadanie zebrać jak najwięcej wagowo elektroodpadów w ramach projektu OSP na straży środowiska. W konkursie uwzględniane będą jednak tylko zbiórki organizowane w trakcie jego trwania (20.06-31.08.2024). Jednostki mogą w dalszym ciągu przystępować do konkursu. Warunkiem jest oczywiście udział w projekcie OSP na straży środowiska.

Wyniki konkursu wakacyjnego mają być ogłoszone 15 września br. Wówczas jednostki OSP, które osiągnęły najlepsze wyniki otrzymają przewidziane nagrody. Nagrodą główną jest defibrylator AED z funkcją treningową. Zdobywcy kolejnych pięciu lokat otrzymają komplety ubrań specjalnych z hełmem oraz zestawy odzieży. Fundatorem nagród jest Związek OSP RP. Zaś wyniki konkursu będą ustalane z pomocą wagi zakładowej MB Recycling partnera konkursu i współorganizatora projektu.

Regulamin konkursu

Foto: MB Recycling


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »