Podwyżki uposażeń w mundurówce ruszyły

Pod koniec marca br. weszły w życie rozporządzenia MSWiA regulujące kwestie uposażeń funkcjonariuszy podległych służb. Jest to realizacja wyborczych obietnic koalicji rządzącej, które dotyczyły podwyżki uposażeń o 20%. Jak poinformowała Komenda Główna PSP wypłaty podwyżek już ruszyły i będą kontynuowane w kolejnych dniach.

W środę (27.03) weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2024 roku pod pozycją 447. Nie ma więc już formalnych przeszkód do wypłaty funkcjonariuszom PSP obiecanych podwyżek uposażeń. Te, zgodnie z zapowiedziami z kampanii przed wyborami parlamentarnymi, wzrosły o 20% względem zeszłego roku.

Podwyżkę uposażeń oparto poprzez podniesienie kwoty bazowej dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy. W ustawie budżetowej na 2024 rok ustalono jej wysokość na 2088,77 złotych, przez co jest ona wyższa od kwoty bazowej w zeszłym roku o wspominane wyżej 20%. W poszczególnych służbach nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych przyjęto różne mechanizmy podwyżek. W przypadku funkcjonariuszy PSP rozporządzenie ustaliło nowe mnożniki kwoty bazowej w każdej grupie uposażenia. Tym samym przeciętne wynagrodzenie miesięczne, wraz z nagrodą roczną, wzrasta o 1452 złote (wzrost nagrody rocznej o 112 złote).

To jednak nie wszystko. Nowelizacja rozporządzenia wprowadziła też zmiany w zaszeregowaniu części stanowisk służbowych. Dokonano podniesienia zaszeregowania o jedną grupę stanowisk bezpośrednio sprawujących nadzór i odpowiedzialnych za realizację zadań o charakterze operacyjnym i z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom w Komendzie Głównej PSP oraz komendach wojewódzkich i powiatowych (miejskich) kategorii I i II. Na tej zmianie w skali kraju miałoby skorzystać ok. 162 funkcjonariuszy PSP. Podniesienie kwoty bazowej dla żołnierzy i funkcjonariuszy wiąże się też m.in. ze wzrostem tzw. dodatku stołecznego. Jego wysokość to obecnie 658 złotych.

Jak wynika z komunikatu Komendy Głównej PSP wypłata podwyżek już ruszyła. Chociaż rozporządzenie weszło w życie pod koniec marca, to regulacje nim wprowadzone mają zastosowanie od 1 stycznia br. Tym samym na kontach funkcjonariuszy pojawią się wyrównania za zeszłe miesiące.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: PortalStrazaka.pl


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »