Przyjechali gasić pożar. Zostali napadnięci

Członkowie społeczności romskiej z miejscowości Koszary koło Limanowej w woj. małopolskim napadli na strażaków, którzy interweniowali przy pożarze. Konieczna okazała się pomoc policji i zespołu ratownictwa medycznego. W wyniku napaści uczestnicząca w akcji strażaczka została niegroźnie ranna.

Interwencja strażaków z nietypowym przebiegiem miała miejsce w środę (27.03) około godziny 20:30. Strażaków zawodowych z Limanowej oraz druhów z Łososiny Górnej skierowano do miejscowości Koszary. Na osiedlu zamieszkanym przez społeczność romską miało dojść do pożaru.

Gdy strażacy przybyli na miejsce i podejmowali działania gaśnicze zaatakowała ich grupa około 30 osób. Doszło do szarpaniny. Agresorzy zaczęli bić strażaków, znieważać ich werbalnie oraz wyrywać sprzęt. Na nagraniu opublikowanym przez lokalny portal limanowa.in widać, że w tej grupie znalazły się również osoby, które starały się oddzielić napastników od interweniujących strażaków. Na miejsce przyjechali też policjanci.

Konieczna okazała się również pomoc zespołu ratownictwa medycznego. W wyniku napaści poszkodowana została funkcjonariuszka PSP. Doznała obrażeń dłoni i przewieziono ją do szpitala.

Do ataku na interweniujących strażaków odniosła się m.in. Komenda Główna PSP

Atak na strażaków, którzy narażają swoje życie, aby chronić innych, jest absolutnie nie do zaakceptowania. Takie zachowania stanowią zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa ratowników, ale również dla wszystkich osób znajdujących się w pobliżu.

– czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie i profilach internetowych KG PSP.

 

Komunikat ten kończy się apelem o szacunek i wsparcie dla strażaków.

Oni każdego dnia ryzykują własne życie, aby zapewnić bezpieczeństwo nas wszystkich. Ich poświęcenie zasługuje na najwyższe uznanie i współpracę ze strony społeczności, której służą.

– napisano.

Do sprawy odniosła się również limanowska Policja. Z komunikatu wynika, że policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem, które dotyczyło wypalania śmieci w miejscowości Koszary. W tej sprawie mundurowi prowadzą czynności wyjaśniające o czyn z art.191 ustawy o odpadach oraz 65a kodeksu wykroczeń. Na tym jednak nie koniec, bowiem dziś limanowscy policjanci przyjęli oficjalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dot. naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, wywierania wpływu przemocą lub groźbą na czynności funkcjonariuszy oraz znieważenia funkcjonariuszy podczas i w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi. Również w tej sprawie wykonywane są czynności.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: PortalStrazaka.pl


Napisz do autora

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »