Pomorska PSP będzie korzystać z łączności TETRA

11 października 2023 roku Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku oraz Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, podpisały umowę na dostawę 24 radiotelefonów w ramach usługi łączności krytycznej w standardzie TETRA. KW PSP będzie tym samym, obok sztabów kryzysowych Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Inspekcji Transportu Drogowego, kolejną w województwie pomorskim służbą bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa korzystającą z TETRY w ramach jednej interoperacyjnej sieci.

Podpisana umowa zakłada wyposażenie KW PSP w 24 radiotelefony, zapewniające bezpieczną i niezawodną łączność na całym obszarze województwa pomorskiego. Dodatkowo usługa świadczona przez spółkę Enspirion zapewni możliwość nagrywania rozmów oraz realizacji połączeń z radiotelefonu do dowolnego telefonu stacjonarnego i komórkowego poza system TETRA. System usprawni koordynację działań ratowniczych pomiędzy poszczególnymi komendami powiatowymi PSP oraz współpracę z Centrum Zarządzania Kryzysowego na czas ewentualnych awarii i odbudowy ciągów zasilania.

System TETRA będzie uzupełnieniem łączności, z której obecnie korzystamy. Z radiotelefonów TETRA korzystać będą wszystkie stanowiska kierowania – 19 komend miejskich i powiatowych straży pożarnej, dodatkowo stanowisko kierowania komendanta wojewódzkiego, dwa samochody dowodzenia i łączności oraz dwie grupy specjalistyczne. To grupa specjalistyczna ratownictwa chemicznego, która jest bardzo aktywna, a także grupa sonarowa, która – z racji akwenów, które mamy na terenie województwa, również odnotowuje bardzo dużo wyjazdów. Oznacza to, że z każdego miejsca na terenie województwa będziemy mieli bezpośrednią, cyfrową, szyfrowaną łączność – mówi nadbryg. Piotr Socha, pomorski komendant wojewódzki PSP.

Enspirion jest pierwszym Operatorem Łączności Krytycznej TETRA, który świadczy usługi w oparciu istniejącą sieć służbom bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, a także energetykom. Warto przypomnieć, że z radiotelefonów korzysta już 16 starostw powiatowych i wszystkie miasta na prawach powiatu (Gdańsk, Sopot, Gdynia, Słupsk), a ponadto: Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, sztaby kryzysowe i operacyjne, Energa Wytwarzanie, Rafineria Gdańska, Lotos Petrobaltic i inne podmioty potrzebujące niezawodnej łączności.

– Cieszy nas fakt, że kolejny podmiot w naszym regionie stał się użytkownikiem profesjonalnego systemu łączności dyspozytorskiej TETRA. Zwłaszcza jeśli jest to kolejna służba odpowiedzialna za bezpieczeństwo publiczne, gdyż to właśnie dla nich jest przeznaczony ten system. Obecnie nasza usługa znacząco podnosi możliwości operacyjne Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, który korzysta z TETRY od stycznia 2023 roku. Umowa z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku to kolejny krok w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Pomorza w sytuacjach kryzysowych – mówi Tomasz Lesiewicz, prezes Zarządu Enpiriona.

Obecnie Enspirion, wspólnie z wieloma gminami województwa pomorskiego, aktywnie testuje zastosowanie usługi TETRA. Ponadto warto wspomnieć, że w 2022 roku spółka udostępniła ZKM w Gdyni oraz sztabowi kryzysowemu gdyńskiego Urzędu Miasta radiotelefony do nadzoru Festiwalu Open’er. System spełnił swoje zadanie podczas spowodowanej nagłym pogorszeniem się warunków pogodowych akcji ewakuacyjnej tej największej imprezy muzycznej w Polsce.

Źródło, Foto: Energa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »