Ponad 1,3 tys. interwencji po burzach i wichurach

Strażacy podjęli ponad 1,3 tys. interwencji po burzach i wichurach jakie przeszły wczoraj przez Polskę. Najwięcej odnotowano w województwach dolnośląskim, lubelskim i mazowieckim. Jedna osoba ucierpiała w zdarzeniu na terenie warmińsko-mazurskiego.

W wyniku frontu atmosferycznego jaki przechodzi przez Polskę, powodując niebezpieczne zjawiska atmosferyczne, wczoraj strażacy podjęli 1326 interwencji. Wedle informacji Komendy Głównej PSP, najwięcej zdarzeń strażacy odnotowali w województwach: dolnośląskim (175), lubelskim (167) i mazowieckim (149). Najwięcej interwencji dotyczyło usuwania powalonych drzew i złamanych gałęzi (blisko 800), a także podtopień dróg i posesji oraz lokalnych przyborów wód (ponad 360).

Ponad 60 zgłoszeń dotyczyło zerwanych dachów i uszkodzonych budynków. Najwięcej, bo 41 dotyczyło województwa lubelskiego, w szczególności powiatu biłgorajskiego, gdzie najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Uszkodzonych bądź zniszczonych jest ponad 30 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Silny wiatr zerwał też plandeki zabezpieczające z remontowanego dachu budynku remizy w Rąblowie koło Puław. Woda zalała górną kondygnację budynku. W wyniku tych zdarzeń, nie było osób rannych. Jedna osoba ucierpiała w wyniku zdarzenia w Różnowie (warmińsko-mazurskie), gdzie drzewo upadło na samochód.

Intensywne opady deszczu powodowały znaczne przybory wód w rzekach, głównie na terenie województwa dolnośląskiego. Sytuacja była na tyle poważna, że w godzinach popołudniowych wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe dla  Jeleniej Góry oraz powiatów: kłodzkiego i złotoryjskiego. Silny wiatr uszkadzał również linie energetyczne. Wedle danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jeszcze przed południem, bez prądu pozostawało ponad 16 tys. odbiorców.

Fotografia nagłówkowa: KP PSP Biłgoraj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »