Powodzie we Włoszech. Słowacy i Słoweńcy już działają. Polacy nadal w gotowości

W dalszym ciągu północno-centralne Włochy zmagają się ze skutkami powodzi i osuwisk ziemi. Do Włoch dotarły dwa zagraniczne moduły pomp wysokiej wydajności zadysponowane w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Polski moduł HCP pozostaje w gotowości.

Jak już informowaliśmy w niedzielę Włochy uruchomiły Unijny Mechanizm Ochrony Ludności w związku z powodziami i osuwiskami ziemi, jakie nawiedziły północno-centralną część kraju. W szczególności część prowincji regionu Emilia-Romagna. Według włoskiej obrony cywilnej i lokalnych mediów zginęło co najmniej 13 osób, 1 uznaną za zaginione, a 36 tys. ewakuowano.

Władze włoskie zgłosiły za pośrednictwem unijnego Centrum Koordynacji Sytuacji Kryzysowych (ERCC) zapotrzebowanie na 4 moduły pomp wysokiej wydajności (HCP). Wpłynęło 9 ofert pomocy z Austrii, Belgii, Bułgarii, Francji, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii. Jak na razie Włosi zaakceptowali pomoc od Słowaków i Słoweńców. Moduły słoweńskiej obrony cywilnej i słowackiej straży pożarnej już w poniedziałkowe (22.05) popołudnie i wieczór rozpoczęli pracę w wyznaczonych rejonach.

Co z pozostałymi ofertami?

Jeśli chodzi o udział zgłoszonego przez Polskę modułu HCP:

Włosi na razie nie zgłosili takiej potrzeby – przekazał w porannej rozmowie z Programem III Polskiego Radia wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik – Wynika to prawdopodobnie z ich oceny sytuacji – dodał.

Nie oznacza to jednak, że Polscy strażacy do Włoch nie wyjadą. Zdaniem Wąsika Polacy i ich sprzęt mogą być potrzebni we Włoszech gdy wielka woda już opadnie.

Nasze siły będą potrzebne, kiedy powódź ustąpi i trzeba będzie porządkować teren, bo pompy wielkogabarytowe, które mamy ogromnej wydajności, wówczas mogą być wykorzystywane – przekonywał gość Salonu politycznego Trójki.

Podobnie rzecz może wyglądać w przypadku akceptacji pozostałych ofert zgłoszonych Włochom. Jak już informowaliśmy.

W niedzielę polska Państwowa Straż Pożarna zgłosiła gotowość wysłania jednego z dwóch swoich modułów HCP. Grupa miałaby składać się z 44 funkcjonariuszy i 19 pojazdów PSP z Komendy Głównej PSP oraz województw podkarpackiego i śląskiego. Na wyposażenie modułu składają się m.in. pompy o maksymalnej wydajności min. 40 tys. litrów na minutę, 10 tys. litrów na minutę i 1 tys. litrów na minutę oraz zaplecze logistyczne.

Fotografia nagłówkowa: Uprava RS za zaščito in reševanje (Obrona Cywilna Słowenii); HaZZ Słowacji


Napisz do autora

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Włochy. Powodzie na północy kraju. Władze proszą o międzynarodową pomoc

#MisjaWłochy2023. Polski moduł HCP w gotowości do wyjazdu do Włoch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »