Włochy. Powodzie na północy kraju. Władze proszą o międzynarodową pomoc

Od zeszłego tygodnia Włochy mierzą się z kolejną w ostatnim czasie falą powodziową. Władze skierowały apel o międzynarodową pomoc ratowniczą. Swoją ofertę w postaci modułów pomp wysokiej wydajności (HCP) skierowało kilka krajów Europy, w tym Polska.

Włochy. Od kilku dni Włosi zmagają się z kolejnymi powodziami. Jest to efekt fali intensywnych opadów deszczu, które od zeszłego wtorku (16.05) nawiedziły Półwysep Apeniński. Najtrudniejsza sytuacja występuje w kilku prowincjach regionu Emilia-Romania w północno-centralnej części Włoch. Intensywne opady deszczu spowodowały wysoki przybór wody w dorzeczach Idice, Samoggia, Savio, Marzeno, Voltre, Marecchia, Pisciatello, Ausa i Montone, które skutkowały ich wystąpieniem z koryt. Doliczono się również około 300 osuwisk ziemi.

Według lokalnych władz kataklizm pozbawił życia co najmniej kilkunastu osób. Około 36 tys. osób ewakuowano. Już we wtorek służby Komisji Europejskiej uruchomiły usługę Copernicus, która dostarcza włoskim władzom mapy satelitarne sytuacji w rejonach dotkniętych kataklizmem. Od tego też czasu europejskie Centrum Koordynacji Sytuacji Kryzysowych (ERCC) pozostaje w stałym kontakcie z miejscowymi władzami. Wczoraj (niedziela, 21.05) Włosi zgłosili za pośrednictwem ERCC zapotrzebowanie na zagraniczną pomoc w postaci 4 modułów pomp wysokiej wydajności (HCP).

Swoją pomoc w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności zaoferowało dotychczas 9 państw. Wysłanie swoich modułów HCP zaproponowały Austria, Bułgaria, Francja, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, a także Słowenia. Według aktualnych komunikatów strona włoska nadal przeprowadza ocenę ofert jakie wpłynęły z wymienionych krajów.

Polska zaoferowała wysłanie jednego z dwóch modułów HCP. Funkcjonują one w oparciu o strażaków i sprzęt Państwowej Straży Pożarnej z województw: kujawsko-pomorskiego i lubuskiego oraz podkarpackiego i śląskiego. W jego skład miałoby wejść 44 strażaków i 19 pojazdów.

Fotografia nagłówkowa: Vigili del Fuoco/włoska Straż Pożarna


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »