Złamana drabina. Czy dojdzie do zerwania umów?

Prawdopodobnie będziemy podejmować kroki do unieważnienia umowy, ale decyzje jeszcze nie zapadły. Taki obraz sytuacji wyłania się ze słów zastępcy komendanta głównego PSP w sprawie drabiny Rosenbauer z Inowrocławia. Temat powrócił za sprawą pytań jakie padły na sejmowej komisji.

9 maja obradowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Jednym z tematów, które podejmowali posłowie była kwestia wyrażenia zgody na zmiany w budżecie Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Komendanta Głównego PSP reprezentował jego zastępca, nadbryg. Krzysztof Hejduk. Posiedzenie stało się okazją do zadania przedstawicielowi kierownictwa PSP kilku pytań o sytuację 16 czterdziestometrowych drabin Rosenbauer po groźnej awarii jednej z nich. Z okazji tej skorzystała posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Posłanka opozycji zapytała Hejduka o to, ile PSP zapłaciła za te drabiny? Czy one nadal funkcjonują? Czy będą wnioski do Rosenbauera o zadośćuczynienie i zwrot kosztów, a także czy drabiny spełniały normy obowiązujące w naszym kraju.

Odpowiadając na pytania Leszczyny, Krzysztof Hejduk przypomniał, że Państwowa Straż Pożarna zakupiła 16 czterdziestometrowych drabin austriackiej marki, które powstają w jej zakładzie w niemieckim Karlsruhe. Tu należy nadmienić, że 13 drabin L42A-XS zakupiono już na przełomie roku 2020-21 w ramach jednego z zadań projektu „Zwiększenie skuteczności długotrwałych akcji ratowniczych”. W tym samym przetargu zakupiono 7 krótszych drabin L32A-XS. Całkowita wartość tego zamówienia to ponad 58 mln zł. Z czego czterdziestometrowe drabiny to koszt niemal 40 mln zł. Przetarg na przełomie 2019 i 20 roku, na zlecenie Komendy Głównej PSP, przeprowadziła Komenda Wojewódzka w Toruniu. Zaś kolejne 3 drabiny L42A-XS (w tym feralny pojazd z Inowrocławia) to już indywidualne zakupy komend wojewódzkich, realizowane w 2022 roku. Ich zakup sfinansowano w ramach programu modernizacji PSP. Wartość każdej z nich to ponad 3 mln zł.

Co wiadomo po złamaniu się pod koniec stycznia br. inowrocławskiej drabiny?

Po wypadku jaki miał miejsce w JRG 1 Inowrocław podczas testów drabiny, wszystkie pojazdy z drabiną L42A-XS, wycofano z użytkowania. Taką decyzję podjął Komendant Główny PSP. Ponadto powołano komisję, która zajęła się ustalaniem okoliczności i przyczyn zdarzenia. Sprawę tę prowadzą eksperci Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie. Swoich ekspertów przysłał również niemiecki zakład Rosenbauera.

Wszystkie drabiny, które są, w tej chwili po kolei przechodzą wszystkie badania jeszcze raz. Pragnę zaznaczyć, że na etapie dopuszczenia tych drabin do użytkowania uzyskały one w pełni świadectwo dopuszczenia centrum naukowo-badawczego, przeszły wszystkie badania, które są przewidziane normami i przepisami prawa – wyjaśnił nadbryg. Krzysztof Hejduk.

Już po zdarzeniu z Inowrocławia CNBOP cofnęło świadectwo dopuszczenia dla drabin L42A-XS. Co dalej z inowrocławską drabiną? Jak przekazał członkom komisji zastępca Komendanta Głównego:

W tej chwili firma nie chce uznać naszego roszczenia wymiany i podstawienia nowej drabiny w Inowrocławiu, dlatego zleciliśmy badania, to znaczy centrum naukowo-badawcze, bo to ono zleciło jeszcze raz badania zewnętrzne wytrzymałości konstrukcji drabiny. Czekamy na wyniki.

Jak zapowiedział Hejduk Państwowa Straż Pożarna będzie prawdopodobnie podejmować kroki do unieważnienia umowy na dostawę inowrocławskiej drabiny i zadośćuczynienia.

Prawdopodobnie będziemy podejmować kroki do unieważnienia umowy i zadośćuczynienia wszystkich tych środków, które zostały wydane.

Ze słów Hejduka wynika, że podobnie może być z pozostałymi umowami zawartymi z konsorcjum spółek marki Rosenbauer na zakup L42A-XS. Ich łączna wartość to około 60 mln złotych.

Nie potrafię dzisiaj powiedzieć, jak to się dalej potoczy. Monitorujemy sprawę. Nie dopuścimy do użytkowania, dopóki nie uzyskamy ponownych badań, że wszystkie drabiny przeszły badanie techniczne. Podkreślam – wszystkie – podsumował swoją wypowiedź Krzysztof Hejduk.

Temat drabin marki Rosenbauer był również przedmiotem dwóch interpelacji poselskich (nr 3876039037),  skierowanych do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kierownictwo Ministerstwa – swoim zwyczajem – od lutego jeszcze nie dało rady na nie odpowiedzieć.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: KP PSP Inowrocław,
Wideo: Fragment zapisu posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych – iTVSejm, sejm.gov.pl


Napisz do autora

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rosenbauer: Drabina działała poprawnie. Ostra reakcja KG PSP

Poważna awaria podczas testów. W Inowrocławiu złamała się nowa drabina

Dwadzieścia drabin dla PSP od Rosenbauera. Już wszystko jasne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »