Poznańscy strażacy ćwiczyli w Malcie

Trwa rozbiórka poznańskiego centrum handlowego „Malta”. W zeszły weekend, dzięki uprzejmości zarządcy, miejscowi strażacy mieli możliwość przeprowadzić ćwiczenia na tym obiekcie. Przeprowadzono symulację pożaru i jego gaszenia. Przećwiczono również udział roty RIT w akcji gaśniczej.

W dniach 9-10 marca 2024 r. strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 9 wzięli udział w ćwiczeniach z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych w obiektach handlowych. Niepowtarzalną okazją do rozwijania swoich umiejętności była możliwość wykorzystania obiektu handlowego będącego w stanie rozbiórki. Dzięki uprzejmości zarządcy centrum handlowego „Malta” w Poznaniu udało się zrealizować ćwiczenia w rzeczywistych warunkach, których organizacja w czasie funkcjonowania galerii byłaby niemożliwa.

Brak ograniczeń w zakresie obecności osób postronnych, obawy przed uszkodzeniem, zalaniem elementów wyposażenia obiektu, umożliwił przeprowadzenie symulacji pożaru w opuszczonych boksach sklepowych. Zajęcia te miały przede wszystkim na celu doskonalenie: technik przeszukiwania pomieszczeń i ewakuacji osób, poruszania się w zadymieniu, współpracy w rocie, monitorowania czasu pracy, a także trening w zakresie natarcia na pożar.

Strażacy ćwiczyli, nie tylko ratowanie ludzi, które mogłyby przebywać w obiekcie, ale także przeprowadzono symulację wykorzystania roty RIT (Rapid Intervention Team) do udzielenia pomocy poszkodowanym ratownikom.

Utrwalenie i pogłębianie wiedzy w formie warsztatowej zajęć przynosi najwyższy efekt edukacyjny i z całą pewnością ma ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia pożaru w rzeczywistych warunkach.

Opracowanie: ogn. Łukasz Kujawa, str. Meller Maksymilian – KM PSP Poznań
Zdjęcia: st. asp. Marek Leśkiewicz, mł. ogn. Jakub Haryk – KM PSP Poznań


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »