Nowa ciężka SCANIA w jaworznickiej PSP

Na początku marca na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Jaworznie włączono nowy ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy. Samochód GCBA 8,3/50 marki SCANIA kosztował ponad 1,7 mln złotych. Jego zakup dofinansowało miasto Jaworzno kwotą 300 tys. złotych.

W pierwszych dniach marca br. na wyposażenie JRG KM PSP w Jaworznie (woj. śląskie) trafił nowy ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy. Jest to samochód zabudowany na trzyosiowym, uterenowionym podwoziu SCANIA P410. Zabudowę pożarniczą samochodu wykonała firma Wawrzaszek ISS z Bielska-Białej. Samochód posiada również kabinę dla trzech członków załogi. Zakup zrealizowała w zeszłym roku śląska KW PSP, w ramach większego przetargu na dostawę 18 różnych samochodów pożarniczych.

Samochód posiada zabudowę pożarniczą z materiałów kompozytowych. W niej umieszczono zbiorniki na wodę (8,3 tys. litrów) oraz na środek pianotwórczy (830 litrów), a także skrytki na sprzęt osłonięte roletą żaluzjową (3 skrytki boczne i 1 tylna). W tylnej skrytce umieszczono dwuzakresową autopompę pożarniczą o wydajności nominalnej 5 tys. litrów na minutę. Scanię wyposażono ponadto w zwijadło z linią szybkiego natarcia, pneumatycznie rozkładany maszt oświetleniowy z najaśnicami LED i działko wodno-pianowe na dachu zabudowy. Wóz wyposażono również w instalację zraszaczy podwoziowych i wciągarkę zamocowaną na przodzie kabiny. W jednej ze skrytek umieszczono wyposażenie sanitarne z niewielkim zbiorniczkiem na wodę i zasobnikiem na mydło oraz przewodem pneumatycznym. Wyposażenie pojazdu rozmieszczono w skrytkach, a także w skrzyniach zamontowanych na dachu zabudowy pożarniczej. Sprzęt dostarczyli strażacy.

SCANIA kosztowała ponad 1,7 mln złotych. Ponad 1,4 mln złotych pochodziło ze środków Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach. 300 tys. złotych dołożyło miasto Jaworzno. Nowy GCBA zastąpił w podziale bojowym jaworznickiej jednostki ponad dwudziestoletniego keraxa (GCBA 8/40). W czwartek (14.03) nowy nabytek komendy zaprezentowano włodarzom Jaworzna – prezydentowi miasta Pawłowi Silbertowi, jego zastępcy Łukaszowi Kolarczykowi oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej Tadeuszowi Kaczmarkowi.

Foto: Urząd Miejski w Jaworznie


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »