Pracowity czwartek: Ponad 13 tys. interwencji do skutków silnego wiatru

W środowy wieczór i cały czwartek przez nasz kraj przechodził front atmosferyczny, który niósł ze sobą silny, porywisty wiatr, a także opady deszczu i inne groźne zjawiska pogodowe. Tylko wczorajszej doby strażacy byli wzywani pond 13 tys. razy do zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Najbliższe dni również mają być niespokojne.

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, w środę wieczorem od północnego zachodu wszedł do Polski front atmosferyczny niosący ze sobą silny wiatr oraz opady deszczu. Prędkość wiatru w porywach przekraczała 100 km/h. Lokalnie wystąpiły burze. Według niektórych relacji, w kilku miejscach mogły przejść trąby powietrzne. Dla strażaków był to więc pracowity czas.

Potwierdza to poranny raport Komendy Głównej PSP, wedle którego strażacy przyjęli wczoraj 13666 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru. Najwięcej było związanych z koniecznością usuwania powalonych drzew i konarów ze szlaków komunikacyjnych. Niestety, silny wiatr zrywał też dachy z budynków powodując niekiedy poważne uszkodzenia w ich konstrukcji. Według danych Państwowej Straży Pożarnej w skali kraju jest 3038.

Najwięcej zgłoszeń o niebezpiecznych zdarzeniach pochodziło z województwa wielkopolskiego – 2925. W miejscowości Dobrzyca w powiecie pleszewskim silny wiatr uszkodził m.in. ponad 20 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Kilka z nich trzeba będzie zbudować od nowa. W usuwanie skutków wichury lokalnych strażaków wspierały jednostki z sąsiednich powiatów. Do tej miejscowości skierowany został również odwód Komendanta Głównego PSP, tj. dwudziestu kadetów z poznańskiej Szkoły Aspirantów PSP.

W ciągu zeszłej doby doszło do dwóch tragicznych w skutkach zdarzeń, w których życie straciło trzech mężczyzn. W czwartek nad ranem w okolicach Międzyrzecza (lubuskie) śmierć poniósł około 70-letni mężczyzna. Poruszał się on autem, na które upadło powalone przez wiatr drzewo. Do drugiej tragedii doszło przed południem w Krakowie, gdy silny wiatr przewrócił żurawia budowlanego. Śmierć ponieśli dwaj robotnicy budowlani, kolejne dwie osoby zostały ranne. Operator maszyny w chwili zdarzenia był poza nim. Zgodnie z danymi PSP, w wyniku wczorajszych wichur 3 osoby straciły życie, a 19 zostało rannych.

W piątek było spokojniej, aczkolwiek strażacy w dalszym ciągu interweniują przy usuwaniu skutków zjawisk pogodowych. Spokój ten nie potrwa jednak długo. IMGW już wydał ostrzeżenia 3. stopnia dla północno-zachodniej części kraju i 2. stopnia dla reszty terytorium Polski. Zaczną one obowiązywać już w godzinach wieczornych. Wedle prognoz wiatr może osiągać w porywach prędkość nawet 130 km/h. Ostrzeżenia mają obowiązywać również w sobotę.

Fotografia nagłówkowa: KW PSP Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »